Salon Kultury. Kawa z Gwiazdą.

To cykl spotkań ze znanymi i cenionymi artystami, twórcami, osobowościami polskiego teatru, filmu i telewizji.  Główną ideą "Kawy z Gwiazdą" jest bezpośredni kontakt z ulubieńcami publiczności, których zazwyczaj skrywają strzeżone garderoby. To niepowtarzalna okazja do zdobycia autografu oraz do rozmowy,  a wszystko to przy gorącej, aromatycznej kawie.
 
Dotychczas rozmowy prowadzone były przez cenionych ludzi świata kultury – Dariusza Rekosza – znanego dąbrowskiego pisarza oraz Jacka Filusa i Agnieszkę Strzemińską – dziennikarzy Radia Katowice.

Jak przystało na rozmowę przy kawie, pierwsze spotkania odbywały się w Kawiarni Pałacu Kultury Zagłębia. Szybko jednak ze względu  na niezwykle duże zainteresowanie zostały przeniesione do większej Sali Kameralnej. Ostatecznie zadomowiły się w Sali Agora. Cykl "Salon Kultury. Kawa z Gwiazdą" zyskał rzeszę sympatyków, którzy z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkanie oko w oko z gwiazdą.   

Pałac Kultury Zagłębia w swych progach gościł już:

 • Teresę Lipowską – polską aktorkę filmową i dubbingową, która popularność zdobyła głównie dzięki roli Basi Mostowiak w serialu Telewizji Polskiej – "M jak miłość".
 • Ewę Wachowicz – producentkę i dziennikarkę telewizyjną, Miss Polonia, rzecznika prasowego rządu, jurorkę programu "Top Chef", autorkę książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej. 
 • Izabelę Trojanowską – aktorkę i piosenkarkę. Wykonawczyni wielu przebojów. Jeden z jej największych hitów to piosenka "Tyle samo prawd ile kłamstw" nagrana z zespołem Budka Suflera.
 • Grażynę Zielińską – aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną, którą miliony widzów pokochało za rolę Zosi w spektaklu teatralnym "Klimakterium …i już" oraz Babki – Znachorki i Zielarki w serialu Telewizji Polskiej "Ranczo".
 • Emilię Krakowską – damę polskiej sceny teatralnej i filmowej. Kojarzoną przede wszystkim z rolą Jagny w "Chłopach".
 • Andrzeja Grabowskiego – aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, który na koncie ma mnóstwo znakomitych ról. Wcielił się m.in. w postać "Gebelsa" w serialu "Pitbull". Prócz pracy aktorskiej zajmuje się także kabaretem i dubbingiem.
 • Artura Barcisia aktora teatralnego i telewizyjnego, znanego ze swojego pogodnego usposobienia. Przez szerszą publiczność kojarzony jest z roli Tadeusza Norka w serialu "Miodowe Lata" oraz Arkadiusza Czerepacha z serialu "Ranczo".
 • Jacka Cygana – jednego z najsłynniejszych autorów tekstów piosenek w Polsce, któremu wiele polskich gwiazd zawdzięcza swoje przeboje i karierę.
 • Katarzynę Skrzynecką piosenkarkę, aktorkę teatralną i telewizyjną, prowadzącą program "Taniec z Gwiazdami" oraz jurorkę i zwyciężczyni programu "Twoja twarz brzmi znajomo".
 • Jolantę Fraszyńską aktorkę teatralną i filmową o wielkim talencie komediowym, znaną ze swojego temperamentu i m.in. z roli Dony w polskim filmie komediowym "Kilerów 2", a także Moniki w serialu Telewizji Polskiej "Na dobre i na złe".
 • Małgorzatę Pieczyńską – aktorkę filmową, teatralną i telewizyjną, na stałe mieszkającą w Szwecji jednak nie rozstającą się z polską sceną teatralną. Ambasadorkę jogi w Polsce.
 • Piotra Gąsowskiego – aktora, artystę kabaretowego i prezentera telewizyjnego, który od 2014 z Maciejem Dowborem współprowadzi program "Twoja twarz brzmi znajomo".
 • Zbigniewa Zamachowskiego – aktora filmowego i teatralnego, kompozytora muzyki do etiud filmowych oraz autora muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje. Zasiadł w jury II edycji programu rozrywkowego "Bitwy na głosy" i prowadził piątkowe wydania porannego programu "Pytanie na śniadanie".
 • Piotra Cyrwusa – aktora filmowego i teatralnego, znanego szerszej widowni z wielu ciekawych produkcji. Ogromnej popularności przysporzyła mu grana od 1997 roku postać Ryszarda Lubicza, w serialu "Klan". W roku 2012 aktor zrezygnował z roli "Ryśka" i skoncentrował się na rozwoju kariery teatralnej.
 • Magdalenę Walach – aktorkę filmową i teatralną. Na deskach teatru zagrała szereg różnorodnych ról w dramatach, komediach, farsach oraz małych i dużych musicalach. Na szczególną uwagę zasługują jej kreacje w "Trzech siostrach”, "Othellu”, czy "Tramwaju zwanym pożądaniem”. Aktorka gra także w filmach i serialach; szczególną popularność przyniosły jej role w "Pensjonacie pod Różą”, "Twarzą w twarz”, "M jak Miłość", "Komisarz Alex" oraz zakończony wygraną udział w VII edycji programu "Taniec z Gwiazdami”.
 • Magdalenę Zawadzką – aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną, która zadebiutowała w 1962 roku w filmie "Spotkanie w Bajce". Potem przyszły role w obrazach takich jak np.: "Rozwodów nie będzie", "Wojna domowa", "Sublokator", "Pieczone gołąbki", "Mały", "Mocne uderzenie", "Pan Wołodyjowski" i w serialu "Przygody Pana Michała". Rola Baśki Wołodyjowskiej przyniosła aktorce ogromną popularność i sympatię widzów, które pogłębiły role w Teatrze TV (Lady Mackbeth w "Makbecie" i tytułowa rola w "Poskromieniu złośnicy"). Magdalena Zawadzka stworzyła też wiele kreacji na scenie Teatru Dramatycznego i Ateneum w Warszawie.
 • Darię Widawską – aktorkę filmową, serialową i teatralną, znaną z ról w tytułach takich jak: "Tygrysy Europy", "M jak Miłość", "Magda M.", "Hela w opałach", "Samo Życie" i "Prawo Agaty". Wielką sympatię wśród widzów wzbudziła rolą Anny Jankowskiej, czyli żony Darka w serialu "39 i pół". Tańczyła z gwiazdami, była nominowana w plebiscycie "Viva! Najpiękniejsi", a od 2008 roku jest Honorowym Ambasadorem Dzieci Chorych na Nowotwory Mózgu.

Zdjęcia: Mateusz Makselon, Dariusz Nowak (nddg), Iga Długokęcka, Marek Wesołowski

 • Sponsorem głównym cyklu "Salon kultury. Kawa z Gwiazdą" jest:

  Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg – Tworzeń.

  Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”. Więcej informacji o inwestycji i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A.