Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi

Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi swoją historią sięga 2008 roku - wtedy w Pałacu Kultury Zagłębia, po raz pierwszy zorganizowano wydarzenie pod nazwą Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny - Zagłębie i Sąsiedzi. Nikt wówczas nie spodziewał się, że skromny przegląd spotka się z tak wielkim zainteresowaniem i w niedalekiej przyszłości przeobrazi się w festiwal o zasięgu ogólnokrajowym. Od samego początku nie zmieniła się jednak idea organizacji imprezy oraz jej cele, którymi są przede wszystkim kultywowanie tradycji, propagowanie bogactwa kultury ludowej oraz przybliżenie piękna i różnorodności polskiego folkloru. Ważną rolą przedsięwzięcia jest integracja amatorskich środowisk twórczych związanych z kulturą ludową, wymiana doświadczeń artystycznych oraz pielęgnowanie własnej tożsamości kulturowej.

Od pierwszej edycji wydarzeniem wiodącym Festiwalu jest Przegląd Konkursowy, którego uczestnikami są amatorskie grupy folklorystyczne z całego kraju. W Przeglądzie corocznie biorą udział dzieci i dorośli, prezentując się w kategoriach: zespoły taneczne, kapele oraz grupy śpiewacze. Podczas przesłuchań kładziony jest nacisk na programy autentyczne, wierne tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowane, ale niezmieniające w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Występy oceniają specjaliści w dziedzinie muzykologii i choreografii, w tym eksperci CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Organizacja ta działa od 1970 roku i jest członkiem UNESCO. W każdej kategorii, zwycięskim zespołom przyznawane są nagrody pieniężne za zajęcie poszczególnych miejsc oraz nagroda główna - Grand Prix Festiwalu.

Przeglądowi Konkursowemu corocznie towarzyszy szereg wydarzeń: koncerty, audycje muzyczne, projekty edukacyjne, wystawy, wykłady i prelekcje, warsztaty artystyczne czy potańcówki. Popularnością cieszą się również spontaniczne występy zespołów biorących udział w Przeglądzie, na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia. To właśnie te improwizowane wystąpienia, wykonywane wspólnie przez nieznające się wcześniej zespoły, doskonale oddają niepowtarzalny klimat Festiwalu.

W 2024 roku MFF Zagłębie i Sąsiedzi został uznany za festiwal Polskiej Sekcji CIOFF. Patronat Honorowy nad Festiwalem rokrocznie obejmuje Marszałek Województwa Śląskiego i Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.

15. edycja Festiwalu potrwa od 24 marca do 18 maja 2025.
Przegląd Konkursowy grup tanecznych, śpiewaczych i kapel ludowych odbędzie się w dniach 11–13 kwietnia 2025.

Warunkiem udziału w Przeglądzie Konkursowym jest nadesłanie poprawnie wypełnionej KARTY ZGŁOSZENIA w nieprzekraczalnym terminie DO 14 MARCA 2025 oraz terminowe wpłacenie AKREDYTACJI.

Do pobrania:

W razie pytań prosimy o kontakt z: Maria Ostaszewska, tel. 694 416 742, email: maria.ostaszewska@palac.art.pl

Więcej informacji TUTAJ.

 

Relacja z 14. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi

 

Relacja z 13. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi

 

Relacja z 12. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________