DebeŚciaK czyli Dąbrowska Ściema Kabaretowa

To jeden z najbardziej znanych, cenionych i wyczekiwanych przeglądów kabaretowych w Polsce. Jedyny taki konkurs, w którym jurorem jest publiczność. Wymagająca i prawie nieprzekupna, nierzadko składająca się ze stałych bywalców, którzy niejedno już widzieli i nie dadzą się łatwo zwieść. Ich głos w wyborach jest jedynym czynnikiem decydującym o zwycięstwie lub porażce.

DebeŚciaK to trzydniowy kabaretowy maraton. Jego prolog stanowi występ gospodarzy i ich gości,  dzień drugi, to walka na śmierć i życie, której zwieńczeniem są zresztą urny (wyborcze) - wówczas w szranki stają najbardziej obiecujące zdaniem organizatorów amatorskie kabarety. Ukoronowaniem festiwalu jest zaś koncert laureatów oraz występ gwiazdy wieczoru.

Do walki o względy publiczności i co za tym idzie niepodważalny tytuł Debeściaka, Beściaka i Ściaka stanęła już cała czołówka polskiej sceny kabaretowej:  Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Ani Mru Mru, Łowcy.B, Neo-Nówka, Paranienormalni, Ciach, Smile, Grupa MoCarta oraz wiele wiele innych. Podczas Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej gościły tu takie postaci jak Jacek Federowicz, Ireneusz Krosny, Tomek Jachimek, czy Piotr Bałtroczyk. Jednym z najbardziej zaprzyjaźnionych z DebeŚciaKiem kabaretów pozostaje ku uciesze publiczności Kabaret Hrabi

To co charakterystyczne dla tego posiadającego blisko 15-letnią tradycję kabaretowego wydarzenia, to luźny stosunek do sztywnych reguł konkursu oraz zmieniający się każdej edycji temat przewodni. Do tej pory zadaniem dla kabareciarzy było już wcielenie się m.in. w postać pirata, piłkarza, żeglarza, super bohatera, cowboya, czy postaci fantasy. Dzięki temu publiczność może być pewna, że skecze które zobaczy nie będą odgrzewane.
Podczas dotychczasowych edycji DebeŚciaKa widzowie mogli zaśmiewać się przy stand-upie, chichotać przy pantomimie i wybuchać śmiechem podczas skeczy.  Nie zabrakło też nagród za najlepszy film, piosenkę, czy rekwizyt jak „pompowany moher” i „torebkę Wandzi”  w wykonaniu kabaretu Neo-nówka. Niezmienny i przewidywalny pozostaje tu jedynie poziom występów.

Współorganizatorem, pomysłodawcą i gospodarzem Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej w jednym, pozostaje niezawodny w tej roli Kabaret DNO z Dąbrowy Górniczej.

Tagi:  debeściak