Pałac

Powrót do przeszłości – czyli filmowa relacja z otwarcia PKZ

Autor: Małgorzata Fert

Jak nakazuje zwyczaj, przeprowadzkę do nowego lub wyremontowanego mieszkania trzeba koniecznie uczcić, organizując huczną parapetówkę. A, że zwyczaje trzeba kultywować – w sobotę 11 października 2014 r. - nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie Pałacu Kultury Zagłębia, po generalnym remoncie. Parapetówka była wyjątkowa, bo pełna kultury.

O godzinie 15:00, w olśniewających nowym blaskiem wnętrzach Pałacu, rozpoczęła się Gra Miejska „Pałacowe RE:wolucje”, będąca podróżą przez historię i działalność instytucji. Uczestnicy, którzy zmierzyli się z przygotowanymi dla nich różnorodnymi zadaniami, mogli choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi  wierszopisarze, krytycy sztuki, wokaliści, tancerze, kabareciarze, czy też street’artowi artyści. Pisali dyktando, odgadywali tytuły filmów, tworzyli „kulturalne” wiersze. Wszystkim atrakcjom towarzyszyła dobra zabawa i mnóstwo śmiechu. Na zwycięzców czekały nagrody – w postaci karnetów na wydarzenia kulturalne organizowane przez PKZ.

Wieczorem odbyło się prawdziwe widowisko z Pałacem w tle. Taniec ze światłem grupy Azislight oraz „Koncert na Ścianie” – widowisko z gatunku wydarzeń niewiarygodnych – dostarczyły zgromadzonym widzom niesamowitych wrażeń. Muzycy pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika, zagrali wspaniały koncert wbrew prawu grawitacji, stojąc na pionowej scenie, zabezpieczeni alpinistycznymi linami.

Na chwilę cofnijmy się więc w czasie do miłych wspomnień i obejrzyjmy film z Parapetówki Pełnej Kultury, czyli wielkiego otwarcia PKZ po remoncie. Film zawiera fragmenty Koncertu Laureatów Nagród Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza w Dziedzinie Kultury, który odbył się 10 października 2014 r. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych nagrodzonych twórców oraz galeria osobowości artystycznych „Persona art”, prezentująca sylwetki laureatów.

Źródło zdjęcia