Chór Zorza

Chór Zorza powstał w 2003 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Założycielami i opiekunami artystycznymi byli instruktorzy PKZ: Elżbieta Bartosik-Kaźmierska – solistka Opery Śląskiej (dyrygent i kierownik artystyczny zespołu) i Jerzy Kołodziej –oboista Filharmonii Narodowej (akompaniator). W chwili obecnej akompaniatorem jest Wenanty Maciej Domagała – pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie.

Od samego początku swojego istnienia zespół zaczął sięgać po ambitny repertuar, np. fragmenty oper G. Verdiego (pieśń „Chór niewolników” z opery „Nabucco”, czy „Libiamo” z opery „Traviata”, i inne). Jednocześnie zespół nie stroni od stylizowanej muzyki ludowej z repertuaru zespołu „Mazowsze” oraz „Śląsk”. Z czasem chór rozwinął się, wypracowując własny styl wykonawczy, prezentując w repertuarze aranżacje na zespół chóralny znanych arii operetkowych, przebojów musicalowych i światowych standardów muzyki rozrywkowej. W repertuarze zespołu znaleźć można również muzykę sakralną i pieśni patriotyczne.

Jako dwudziestoletni zespół, chór ma za sobą ponad 300 prezentacji koncertowych, zrealizowanych na terenie Dąbrowy Górniczej i w miastach ościennych. W 2014 był zdobywcą Nagrody Grand Prix na festiwalu Senioriada w Siewierzu. Wystąpił z koncertami na Słowacji, na zamku w Mosznej, w Piotrkowie Trybunalskim, w Szklanych Domach koło Kielc, w Szczawnie-Zdroju, w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce koło Krosna, a w 2016 zaśpiewał partię chóralną w operetce „Zemsta Nietoperza” J. Straussa z solistami operetki gliwickiej.

W 2019  chór otrzymał złoty order, przyznany przez Polski Związek Emerytów i Rencistów.