Repertuar

VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

Data wydarzenia:
31 Maj 2015 godz. 15:00 - 19:30
Pokaż wszystkie
  • 30 Maj 2015 godz. 11:30 - 12:15
  • 30 Maj 2015 godz. 15:00 - 18:00
  • 31 Maj 2015 godz. 15:00 - 19:30
w lokalizacji: Pałac Kultury Zagłębia
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

W dniach 30 - 31 maja 2015 r., zapraszamy Państwa na VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, podczas którego wystąpią:

  • Miejska Orkiestra Dęta - Dąbrowa Górnicza
  • Hornicka Kapela – Czechy
  • Orkiestra SZIHALMI FÚVÓSOK – Węgry
  • Orkiestra Dęta PREDMIERCANKA – Słowacja
  • Zespół taneczny „Sukces” - Rydułtowy
     

Program:

30.05 - Sobota

  • 11:30 - 12:15 - CH Pogoria (przy fontannie) koncert orkiestry SZIHALMI FÚVÓSOK
  • 11:30 - 12:15 - Osiedle Myslice, ul. Ludowa obok Klubu Osiedlowego Krąg - orkiestra PREDMIERCANKA
  • 11:30 - 12:15 - Osiedle Gołonóg, Pl. Bema - Hornicka Kapela
  • 15:00 - 18:00 - Koncert Orkiestr przed Pałacem Kultury Zagłębia, z udziałem mażoretek
  • 15:00 - 15:45 - Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej przed Pałacem Kultury Zagłębia
  • 15:45 - 18:00 - Koncerty pozostałych orkiestr dętych, biorących udział w Festiwalu

31.05 - Niedziela

  • 15:00 - Spotkanie orkiestr przy pomniku Staszica
  • 16:00 - Przemarsz orkiestr ulicami: Górnicza, Kościuszki, Królowej Jadwigi - wejście do Parku Hallera, przemarsz aleją pod scenę
  • 16:30 - 16:50 - Wspólny koncert orkiestr przed sceną w Parku Hallera
  • 16:50 - 19:30 - Koncerty poszczególnych orkiestr na scenie głównej w Parku Hallera

Festiwal jest wydarzeniem towarzyszącym, jednej z największych imprez plenerowych naszego miasta i regionu, jaką są Dni Dąbrowy Górniczej.

 

OPIS WYKONAWCÓW:

Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej

Orkiestra pod dyrekcją Ireneusza Dustera - długoletniego członka Miejskiej Orkiestry Dętej, muzyka - instrumentalisty Filharmonii Częstochowskiej, mieszkańca Dąbrowy Górniczej. Powstała w 1999 roku. Liczy około 45 - ciu muzyków w różnym przedziale wiekowym. Od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. MOD w roku 2009 oraz 2010, wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych "Złota Lira" w Rybniku. W 2010 r. przystąpiła do konkursu  i uzyskała wyróżnienie Złoty Laur Festiwalu. W tym samym roku orkiestra wzięła również udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Studence - Czechy. W 2011 r. jako pierwsza orkiestra z Polski, wykonała oprawę muzyczną uroczystości w mieście Lwów ¬Ukraina. Miejska Orkiestra Dęta w swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej filmowej, biesiadnej. Wykonuje muzykę wokalną i instrumentalną. Od 2012 roku realizuje projekt pn. "Muzyka w Dąbrowie Górniczej. Oprawa muzyczna imprez i uroczystości miejskich". Projekt współfinansowany ze środków Gminy Dąbrowa Górnicza.

Hornicka Kapela  

Orkiestra dęta powstała w 1908 r.  w Stonawie, jako orkiestra miejska. W późniejszym okresie działała jako orkiestra kopalni DARKOV – STONAWA. Liczy 35 - 45 członków, ma swoich solistów i mażoretki. Repertuar jest zróżnicowany: od marszów i utworów napisanych tradycyjnie dla orkiestr dętych, poprzez musicale, muzykę operetkową, po muzykę współczesną i swing. Orkiestra regularnie podróżuje do południowej Europy (Włochy, Francja, Hiszpania). Odbyła egzotyczną wyprawę do Azji, na Festiwal Orkiestr Dętych na wyspy Ju w Korei Południowej. Od 1975 roku dyrektorem artystycznym jest Jaroslav Sindel.

Orkiestra SZIHALMI FÚVÓSOK

Szihalom znajduje się w powiecie Heves, w pobliżu autostrady M3, w odległości około 25 km od Egeru. Miejscowość liczy ok. 2 tys. mieszkańców. Lokalna szkoła muzyczna powstała w 1995 r. Powstanie orkiestry rozpoczęło się od mniejszych grup kameralnych, które po połączeniu utworzyły w 1997 r. orkiestrę „WIATR”. Orkiestra działa jako stowarzyszenie. Liczba członków rozrasta się z roku na rok, ponieważ dzieci, które opuszczają szkołę również wracają i grają. Orkiestra uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i programach parafialnych, na terenie powiatu i regionu. Występowała również za granicą: na Słowacji, w Rumunii, we Włoszech, w Czechach, w Czarnogórze, we Francji, w Polsce, w Bułgarii i Portugalii, gdzie występy cieszyły się wielkim powodzeniem. Repertuar składa się z zarówno z utworów pisanych na instrumenty dęte jak i współczesnych hitów. Głównym celem orkiestry, jest popularyzacja muzyki pisanej na instrumenty dęte. Prezesem orkiestry  jest Ilona Jaško Koósné, a wokalistą Henrik Kovács.

Orkiestra Dęta PREDMIERCANKA

ODP pochodzi ze Słowacji z dzielnicy PREDMIER, która znajduje się w okolicy miasta Bytcza, z regionu Zilina na północy Słowacji. Założenie (ODP) jest związane z rokiem 1906. W tym roku młodzi mistrzowie i uczniowie firmy meblarskiej "HETZEL" założyli kółko muzyczne, którego kapelmistrzem został Ferdynand Pechaczek. Do roku 1945 zmieniało się wielu kapelmistrzów, od roku 1945 rozwój (ODP) wiąże się z imieniem świetnego człowieka muzyka i kapelmistrza Pana Józefa Bajzu - który był kapelmistrzem przez 271at i grał w Orkiestrze Dętej bez przerwy przez 54 lata. Po swoim ojcu funkcję kapelmistrza przejął syn Pana Józefa Bajzu - Anton Bajza. Do dzisiejszego dnia Aton Bajza jest kapelmistrzem już 43 lata. (ODP) występuje na przeglądach w całej Słowacji, jest nieodłączną częścią życia kulturalnego i towarzyskiego, uczestniczy we wszystkich imprezach dzielnicy PREDMIER. Ponadto towarzyszy wierzącym podczas pielgrzymek, koncertuje na karnawałowych przeglądach, umila uroczystości jubileuszowe, oraz gra w kościołach i uczestniczy w imprezach całego regionu miasta Zyliny. Wszyscy członkowie (ODP) są natchnionymi miłośnikami muzyki dętej. Swoją miłość do tej muzyki starają się przekazać następnym pokoleniom, aby tradycja Orkiestry Dętej nigdy nie zanikła. Dyrygentem ODP jest kapelmistrz Pan Anton Bajza starszy, piosenkarzami są: Janka Urićkowa, Petra Papikowa, Peter Kucera, Zdeniek Faustus.

Zespół taneczny „Sukces”

Zespół został założony w 1992 roku, z inicjatywy dyrygenta orkiestry KWK „Rydułtowy-Anna” – Jana Wojaczka. „Sukces” ujmuje publikę i nadal wzbudza podziw, nie tylko ze względu na umiejętności taneczne. Głównym walorem zespołu jest bogactwo strojów, w których występuje. Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Dziewczyny prezentują m. in. tańce narodowe, ale również brazylijską sambę, kankana, hiszpańskie passo doble i wiele, wiele innych. Zespół gościł już prawie we wszystkich krajach Europy m.in.: w Portugalii, Hiszpanii, Irlandii, Anglii, Francji, we Włoszech, w Czechach, Belgii, Niemczech i Danii. Najliczniej odwiedzana była Francja, w której zespół wraz z orkiestrą KWK „Rydułtowy-Anna”, gościł aż 53 razy.

Lokalizacja na mapie