Repertuar

Orkiestr dętych czar....

Autor: Małgorzata Fert

Rytm, muzyka, mundury, wdzięk i gracja mażoretek – w miniony weekend w Dąbrowie Górniczej nie zabrakło muzycznych doznań. Za sprawą VI Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych, do naszego miasta zawitali goście z Czech (Hornicka Kapela), Słowacji (Predmiercanka), Węgier (Szihalmi Fúvósok) oraz Polski (zespół taneczny „Sukces”). Towarzyszyła im Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej, pod dyrekcją Ireneusza Dustera.

W pierwszym dniu Festiwalu orkiestry dały popis swoich umiejętności w dzielnicach miasta. Występy odbyły się w pobliżu Klubu Osiedlowego „Krąg”, pod centrum handlowym „Pogoria” oraz na Placu Bema w Gołonogu. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać bogatego i zróżnicowanego repertuaru, charakterystycznego dla regionów, z których wywodzą się poszczególne orkiestry. O godzinie 15:00 rozpoczęły się uroczyste koncerty przed Pałacem Kultury Zagłębia. Widowiskowym dodatkiem były popisy mażoretek towarzyszących muzykom, które szybko zaskarbiły sobie sympatię i uznanie publiczności.

Drugiego dnia na mieszkańców czekała prawdziwa muzyczna uczta. O godzinie 15:30, wszystkie uczestniczące w Festiwalu orkiestry, zebrały się na ul. Górniczej pod pomnikiem Staszica i wspólnie wykonały dla zgromadzonej widowni kilka wybranych utworów. Po półgodzinnym koncercie przyszedł czas na efektowną paradę, która przedefilowała ulicami miasta do Parku Hallera. Instrumenty, głośna muzyka, rytm i marszowy krok – dostarczyły widzom i słuchaczom wielu wrażeń potwierdzając, że przemarsz orkiestr dętych zawsze jest wydarzeniem wyjątkowym. Po dotarciu w miejsce głównych występów, odbył się wspólny koncert orkiestr, podczas którego mogliśmy usłyszeć: Hymn Unii Europejskiej, Hejnał Dąbrowy Górniczej, Orkiestry Dęte, Polkę, Benton Hall, Alied Honor oraz Miss Liberty dyrygowane przez Prezydenta Miasta Zbigniewa Podrazę. Ostatnim punktem programu były indywidualne wystąpienia orkiestr na scenie głównej, którym towarzyszyły pokazy taneczne mażoretek. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami publiczności, która jak zwykle nie zawiodła.

VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny okazał się barwnym widowiskiem. Czarujące mażoretki w pięknych strojach, zachwyciły  zgromadzoną publiczność efektownymi układami tanecznymi, a zgrani muzycy dźwiękami płynącymi z instrumentów. Ostatni weekend maja niewątpliwie obfitował w ciekawą rozrywkę i muzyczne doznania, które na długo pozostaną w naszej pamięci, potwierdzając słowa piosenki, że „jest w orkiestrach jakaś siła”. Do zobaczenia za rok, kiedy orkiestry dęte ponownie zagrają w naszym mieście!

Zdjęcia: Ryszard Bernaś, Małgorzata Fert, Magdalena Koziak, Dariusz Nowak – nddg (27-46)

 

Sobota - 30.05.2015 r.

Niedziela - 31.05.2015 r.