Repertuar

”niby nic, zwyczajne pa pa pa. Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…”

Autor: Małgorzata Fert

Po Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Województwa Śląskiego, przyszedł czas na VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Pierwsze spotkanie odbyło się w roku 2003, wówczas w Dąbrowie Górniczej, obok Miejskiej Orkiestry Dętej, gościły orkiestry ze Szwajcarii i Słowacji, które dały uroczyste koncerty na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia i zostały z entuzjazmem przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność.

Kolejne lata, to kolejne edycje. W roku 2004, do naszego miasta zawitały orkiestry z Węgier Słowacji. Zaskarbiły sobie sympatię publiczności, widowiskowym przemarszem ulicami miasta wraz z roztańczonymi mażoretkami oraz wspólnym wykonaniem utworów, przez wszystkich uczestników spotkania. Rok 2005 to trzecia edycja Festiwalu i niesamowite dźwięki, rozbrzmiewające przed Pałacem, za sprawą gości z Włoch i Malty. Ich żywiołowe wykonanie repertuaru oraz gwiaździsty przemarsz ulicami Dąbrowy Górniczej, na długo zapadły w naszej pamięci. Na kolejne spotkanie czekaliśmy do 2010 r., jednak niewątpliwie warto, bo orkiestra z Irlandii Północnej i Wojskowa Orkiestra z Ukrainy, dały prawdziwy pokaz swoich umiejętności i zyskały uznanie i sympatię publiczności. W roku 2014, podczas 5 edycji imprezy, na scenie w Parku Hallera, przed Miejską Biblioteką Publiczną oraz w dzielnicach miasta, mogliśmy zobaczyć występy: Miejskiej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej, Orkiestry Dętej "ESZTERGOMI IFJUSAGI FUVÓSZENEKAR" z Węgier, Orkiestry Dętej "BLOWING' IN THE WIND" z Grecji , Orkiestry Dętej "PREDMIERCANKA" ze Słowacji, Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych "CON TUTTA FORZA" z Polski, Mażoretek "HOLDFENY" z  Węgier oraz Mażoretek "ASTRA I" "ASTRA II" z Polski.

Wróćmy jednak do teraźniejszości, bo wielkimi krokami zbliża się VI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, który odbędzie się w dniach 30 – 31 maja 2015 r., jako wydarzenie towarzyszące, jednej z największych imprez plenerowych naszego miasta i regionu, jaką są Dni Dąbrowy Górniczej. Wystąpią:

  • Miejska Orkiestra Dęta - Dąbrowa Górnicza
  • Hornicka Kapela – Czechy
  • Orkiestra SZIHALMI FÚVÓSOK – Węgry
  • Orkiestra Dęta PREDMIERCANKA – Słowacja
  • Zespół taneczny „Sukces” - Rydułtowy

Mamy nadzieję, że niesamowite dźwięki płynące z instrumentów, różnobarwne stroje oraz wdzięk i gracja mażoretek, będą dla Państwa miłą w odbiorze formą spędzenia wolnego czasu, a przybyłe orkiestry pokażą jak ciekawa i przyjemna, może być muzyka grana na instrumentach dętych.

Szczegółowy program wydarzenia tutaj....

Serdecznie zapraszamy!