Aktualności

"Wyprawy Ekstremalne" - czyli pokonywanie ludzkich barier w PKZ

Autor: Olaf Otwinowski

Wyprawy ekstremalne. Czyli w dosłownym znaczeniu niezwykle trudne, niebezpieczne i zaplanowane przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca. Taką drogę z pewnością przebyli nasi niedzielni goście, łamiąc tym samym bariery odwagi i ludzkiej wytrzymałości.

Publiczność w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia mogła posłuchać przygód jednych z najbarwniejszych polskich podróżników. Wśród nich znaleźli się: Aleksander Doba – Podróżnik Roku 2015 National Geographic, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki – czyli przyjaciele ze ściany Everestu oraz Grzegorz Kuśpiel – zagłębiowski badacz jaskiń. Oprócz prelekcji znalazł się również czas na muzyczną podróż z zespołem Beltaine.

Wszystko zaczęło się o 16.15, kiedy to Pani Beata Tomanek (Radio Katowice) oficjalnie rozpoczęła imprezę. Jako pierwszy na scenę wszedł Grzegorz Kuśpiel z Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Jako zdobywca ponad 50 jaskiń na całym świecie, opowiadał o działalności jaskiniowej Polaków z terenów Zagłębia i Śląska. Oprócz licznych zdjęć z wypraw, można było usłyszeć anegdoty o plemionach z Papui – Nowej Gwinei oraz warunkach, jakie trzeba spełnić, by ostatecznie zjechać w dół jaskini.

Po gromkich oklaskach przyszła pora na gwiazdę wieczoru. Skromny i odważny. Zabawny i interesujący. Człowiek, mówiący o sobie „zwykły turysta”. Pierwszy człowiek, który przepłynął Atlantyk kajakiem – Aleksander Doba. Niezwykle pozytywny podróżnik z Polic dzielił się swoimi przeżyciami z wypraw. Jak można się domyślić, potrzebne jest wiele energii, by za pomocą siły mięśni przepłynąć  4 500 mil morskich. Tę wewnętrzną energię było widać również na scenie. Ruchy sceniczne Olka – bo tak podpisywał się wszystkim na książkach i zdjęciach – można było porównać do ruchów Briana Johnsona z zespołu AC/DC.  Swoimi opowieściami nie raz rozbawił dąbrowską publiczność.

Muzyczna przerwa w wykonaniu chłopaków z Beltaine oraz pokaz tańca indyjskiego autorstwa zespołu Natarang. Po kilkunastu minutach na deskach zawitali kolejni bohaterowie.

Dwaj przyjaciele, którzy poznali się na szlaku Mount Everest i jako pierwsi na świecie zdobyli szczyt wspomnianej góry zimą. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki – to dzięki nim niemożliwe stało się możliwe. Historia opowiedziana z licznymi szczegółami, począwszy od rozbicia pierwszego obozu, aż po postawienie nogi na najwyższym punkcie dachu świata. Smaczku dodał film ze wspinaczki, dokumentujący podróż. Pomimo, iż alpiniści często nie zgadzali się ze sobą (jeśli chodzi o nazwy sprzętu i prezentowanego materiału) to widać, iż przeszli ze sobą niejedno, a wspólna przygoda zaowocowała prawdziwą przyjaźnią.

Całe wydarzenie zakończyło się druga odsłoną koncertu Beltaine oraz rozdawaniem autografów przez zaproszonych gości.

Impreza zorganizowana w ramach FESTIWALU KULTURY ZAGŁĘBIEWOOD.

Więcej o spotkaniu z Aleksandrem Dobą na: http://blog.palac.art.pl/starszy-czlowiek-i-morzze-aleksander-doba/