13 grudnia o 17:00 zapraszamy do Sali Agora w Pałacu Kultury Zagłębia na spotkanie na temat Zagłębia Dąbrowskiego, które poprowadzi Anna Cieplak.
Jak Zagłębie Dąbrowskie postrzegają mieszkańcy i mieszkanki, a jak je widać z zewnątrz? Jakie biały plamy pojawiają się w narracji o Zagłębiu Dąbrowskim i czy da się je po latach załatać?
A może, aby lepiej zrozumieć ten region, warto spoglądać nie tylko wstecz, ale wyobrażać sobie przyszłość? Jaka to przeszłość i czy już widać ją na horyzoncie?
Jak działać na rzecz kultury lokalnej, aby łączyła pokolenia i ludzi z różnych grup społecznych we wspólnej opowieści o regionie? Czy kultura lokalna może być niezależna?
Czego nam w Zagłębiu Dąbrowskim brakuje lub czego mamy w nadmiarze? Jak łączyć dziedzictwo przemysłowe z przyrodniczym?
Co stanowi o tożsamości miejsca, w czasach nowych skali lokalności? Co to znaczy żyć wystarczająco dobrze w zagłębiowskich miastach?
Podczas rozmowy weźmiemy się za wyciąganie nitek z zagłębiowskiej identyfikacji i przyjrzymy się, które z nich są ważne i dlaczego. Zastanowimy się też jakiej przyszłości chcemy dla Zagłębia Dąbrowskiego.
W rozmowie wezmą udział: dr Dariusz Majchrzak (historyk, regionalista), dr Beata Abdallah-Krzepkowska (prezes Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego), dr hab. Michał Krzykawski (filozof techniki, kierownik projektu nt. automatyzacji pracy w Zagłębiu).
Prowadzenie: Anna Cieplak (pisarka);
autorka tekstu o Zagłębiu Dąbrowskim w Dwutygodniku, który jest pretekstem do rozmowy: https://www.dwutygodnik.com/.../11565-dabrowa-gornicza.html
dr Dariusz Majchrzak - rodowity Zagłębiak. Historyk-regionalista. Nauczyciel w I L.O. im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Od roku 2004 zajmuje się badaniem dziejów Zagłębia Dąbrowskiego. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych jego małej ojczyźnie. Razem z nauczycielem-regionalistą – Marcinem Melonem od kilku lat realizuje stworzony przez nich projekt „Jak Gorol z Hanysem czyli śląsko-zagłębiowskie warsztaty regionalne”.
dr Beata Abdallah-Krzepkowska – dąbrowianka, zagłębianką, tu urodzona i mieszkająca, a nade wszystko kochającą swoją Małą Ojczyznę. Jest prezesem Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Śląskim. Popularyzatorka wiedzy o Bliskim Wschodzie. Do jej zainteresowań badawczych należy m.in. współczesny islam i islam w Polsce i Europie. Autorka publikacji naukowych z dziedziny islamologii ale i tych, dotyczących Zagłębia Dąbrowskiego.
Dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ – filozof, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami . Autor i współautor wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej, a także prac międzydziedzinowych: Konieczna bifurkacja. „Nie ma alternatywy” (pod redakcją Bernarda Stieglera i Kolektywu Internacja) i Gospodarka i entropia. Jak wyjść polikryzysu? (praca współredagowana z Jerzym Hausnerem).
Anna Cieplak - pisarka, działaczka społeczna. Autorka powieści, opowiadań, esejów m.in. Ma być czysto (2016), Rozpływaj się (2021) i Ciało huty (2023). Na motywach jej książki powstał film Ostatni komers (2021). Laureatka Nagrody Conrada, Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Nike (dwukrotnie), Nagrody Literackiej Gdynia, EU Prize for Literature. Prezeska Fundacji Pracownia Współtwórcza, nauczycielka twórczego pisania na Uniwersytecie Śląskim.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym z programu Krajowego Planu Odbudowy KPO dla Kultury, finansowanego przez Unię Europejską #NextGenerationEU.
ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST DWUTYGODNIK i PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA.