Repertuar

Kawa z Andrzejem Grabowskim

Autor: Beata Maro

Wczoraj, w sali Agora Pałacu Kultury Zagłębia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Salon kultury.  Kawa z gwiazdą”. Tym razem naszym gościem był niezwykle znany i ceniony aktor - Andrzej Grabowski. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia Katowice - Agnieszka Strzemińska .

Goście, którym udało się zdobyć bilet mogli wypić kawę w nie byle jakim towarzystwie. Aktor opowiadał o wielu aspektach swojej kariery i swojego życia. Zawsze jednak z niezwykłą skromnością, humorem i dystansem do siebie. Wielokrotnie podkreślał rolę osób, które pomagały mu na różnych etapach kariery - czy to przy pisaniu książki, czy przy nagrywaniu płyty.

Zaskoczeniem dla wszystkich okazała się informacja, że marzeniem Pana Andrzeja wcale nie było to, by zostać aktorem. Do zdawania do Szkoły Teatralnej zachęciła go raczej ilość pięknych studentek oraz atmosfera panująca na uczelni.
Artysta opowiadał także o swojej przyjaźni z pisarzem Jerzym Pilchem. Sam zaś jest autorem dwóch książek: jednej wydanej w 2008 roku- „Na garnuszku życia", która to - jak sam ją opisuje – jest trochę książką kucharską, trochę autobiografią, oraz drugiej z roku 2014 – „Jak brat z bratem". To z kolei zapis rozmów z bratem Mikołajem Grabowskim, którym przysłuchiwała się dziennikarka Hanna Halek. Licznie zgromadzeni na spotkaniu goście mieli okazję uzyskać podpis na swoich książkowych egzemplarzach.
Aktor opowiadał również o swoich dylematach, które towarzyszyły mu w sferze zawodowej przez całe życie. Długo wahał się czy przyjąć rolę Ferdka Kiepskiego w serialu komediowym „Świat według Kiepskich”, zwłaszcza, że grał wówczas poważne role teatralne. Rola ta przylgnęła do niego zresztą jak łatka. 
Dowiedzieliśmy się także, że pierwsza propozycja sędziowania tanecznych zmagań jego kolegów w programie „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” wydała mu się absurdalna, gdyż jak twierdzi: „zawsze gdy ktoś prosił mnie do tańca, udawałem, że coś mnie boli”. 
 Jako juror programu  z wielką serdecznością i podziwem opowiadał o gwiazdach występujących w programie. Pan Andrzej  podzielił się wieloma anegdotami. To niezwykłe spotkanie wprowadziło wszystkich w doskonały nastrój. Aktor poświęcił dużo czasu przybyłym licznie gościom: odpowiadał na pytania, pozował do zdjęć i rozdawał autografy. Był też czas na krótką rozmowę.

Na kolejne spotkania z cyklu „Salon Kultury. Kawa z gwiazdą” zapraszamy serdecznie tuż po wakacjach. 

Sponsorem głównym cyklu „Salon kultury. Kawa z Gwiazdą” jest

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W chwili obecnej spółka rozpoczyna realizację strategicznego gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Tworóg – Tworzeń.

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”. Więcej informacji o inwestycji i znaczeniu statusu PCI dla rozwoju infrastruktury przesyłu gazu znajduje się na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A.

Zdjęcia: Mateusz Makselon

Więcej...