Relacje

I ty możesz być superstar

Autor: Grzegorz Marcinkowski

25 października o 19.00, jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi ZagłębieWood, na pałacowej scenie zagościł spektakl Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha „Zapolska - superstar”. Cóż to było za przedstawienie! Na półtorej godziny, za pomocą subtelnej gry aktorskiej, autorka znana z podręczników i lektur ożyła.

Stworzony z listów pisarki kolaż biograficzny sprawił, że postać Gabrieli Zapolskiej, nietuzinkowej kobiety, aktorki socjalistki i feministki, nabrała rumieńców, w osobliwy sposób sekundując naszym, nowoczesnym dylematom. W napisanym przez Jana Czaplińskiego i wyreżyserowanym przez Anetę Groszyńską przedstawieniu umiejętnie wykorzystano grę światłem i dźwiękiem. Nienachalną symboliką - w atrakcyjny dla współczesnego widza sposób - ukazano sprzeczności i ambiwalencje wypełniające życie autorki „Moralności pani Dulskiej”; aktorki, skandalistki, działaczki społecznej, kobiety żyjącej w trudnych czasach i borykającej się z wieloma przeciwnościami.

Przed spektaklem odbyły się bezpłatne warsztaty zatytułowane „Przegraj lepiej, czyli i ty możesz być superstar”, podczas których uczestnicy byli zachęcani do wczucia się w postać Zapolskiej.

Po przedstawieniu miało miejsce spotkanie z autorem dramatu i aktorami. To było naprawdę niezwykłe przeżycie teatralne, angażujące widza i stawiające niebanalne pytania. Prawdziwa estetyczna uczta, która na długo zostanie w pamięci.