Repertuar

w Zieloną gramy - w ramach II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka

Autor: Olaf Otwinowski

Sierpniowa odsłona cyklu w Zieloną gramy pod szyldem II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka to koncerty plenerowe prezentujące przyjemną muzykę kameralną w wykonaniu młodych i utalentowanych artystów. Głównym założeniem cyklu jest zagospodarowanie wolnego czasu mieszkańcom miasta, regionu i województwa, korzystając z pięknych przestrzeni dąbrowskiego parku. Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę sierpnia o g. 17:00. Organizatorami II MF im. Michała Spisaka są Pałac Kultury Zagłębia oraz miasto Dąbrowa Górnicza.

Więcej informacji o festiwalu na: spisakfestiwal.palac.art.pl

Harmonogram wydarzeń:

6 sierpnia 17:00 - Adam Snopek: Stand-up przy fortepianie (PRZENIESIONY DO PKZ)

Wyjątkowy na skalę kraju stand-up przy fortepianie, w trakcie którego w nietuzinkowy sposób porozmawiamy o muzyce. Połączenie stand-upu, performance’u, koncertu. Całość doprawiona odważnym, specyficznym poczuciem humoru oraz niezwykłą energią pianisty Adama Snopka. Stand-up, w trakcie którego odkryjemy, że co trzeci utwór światowego repertuaru współczesnej muzyki rozrywkowej zawiera w sobie fragment piosenki "Pieski małe dwa", poznamy nieznane fakty z życia popularnych artystów, odkryjemy rodzaje muzyki i zakończeń utworów, a także będziemy mieli okazję wspólnie pośpiewać. Przekonają się Państwo, że jeden śpiewający pianista i fortepian na scenie potrafią wyczarować magiczny, pełen pasji i emocji performance, który na długo pozostanie w Państwa pamięci.

Sponsor koncertu:

13 sierpnia 17:00 - Celtic Triangle

Celtic Triangle to unikalne trio czerpiące inspirację z muzycznych korzeni Szkocji, dzięki czemu w ich repertuarze można znaleźć nie tylko aranżacje starych szkockich pieśni i melodii, ale także nowe kompozycje wykorzystujące elementy muzyki tradycyjnej i stare formy muzyczne. Ich koncerty porywają publiczność, pozostając na długo w pamięci widzów, którzy mają okazję poznać różne rodzaje dud, usłyszeć harfę celtycką, dowiedzieć się czym jest Pibroch i dlaczego Anglicy za grę na harfie karali śmiercią. Podczas wydarzenia publika pozna wiersze największego poety i barda Szkocji – Roberta Burnsa – a także usłyszy słodkie pieśni o miłości, ale też mrożące krew w żyłach opowieści.

Sponsor koncertu:

20 sierpnia 17:00 - Kwintet Śląskich Kameralistów

Kwintet Śląskich Kameralistów powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy, by po kilku latach powiększyć skład o kontrabas i tym samym rozszerzyć repertuar. Zespół nie ogranicza się tylko do muzyki klasycznej, ale chętnie czerpie z innych gatunków, czego dowodem są dwie pierwsze płyty: "Ba...ROCKOWO" oraz "Mecyje". Obydwie płyty są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez prymariusza zespołu – Dariusza Zbocha. Przebojami muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. ubiegłego stulecia w kompletnie nowym, klasycznym ujęciu i rozmaitymi utworami z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej w drugim przypadku. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvorzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej. Następne wydanie fonograficzne to efekt współpracy z niemieckim pianistą Christophem Soldanem, z którym kwintet regularnie współpracuje jako "Schlesische Kammersolisten". Powstała płyta z perełkami muzyki kameralnej: Kwintetem fortepianowym "Pstrąg" F. Schuberta oraz Kwintetem fortepianowym f-moll J. Brahmsa.

27 sierpnia 17:00 - Kwartet 404C

404C - to numer ćwiczeniówki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach gdzie od dekad urzędują puzoniści i tubiści. Tam rodzi się zamiłowanie do wspólnego muzykowania. Tak też było w przypadku Kwartetu Puzonowego 404C, który będzie prezentował się na koncercie w Dąbrowie Górniczej. Skład zespołu ukonstytuował się w 2020, a tworzą go wykładowcy akademiccy - Michał Mazurkiewicz, Jarosław Meisner oraz Jakub Sznajder. Uzupełnia go tegoroczny absolwent - Eryk Mencner. Wszyscy członkowie zespołu są laureatami wielu nagród na Konkursach Muzycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Repertuar obejmuje utwory oryginalne na ten skład instrumentalny oraz transkrypcje znanych i lubianych perełek muzyki reprezentującej wiele epok i stylów od renesansu do muzyki współczesnej włącznie z przebojami jazzowymi oraz aranżacjami muzyki rozrywkowej. Na sierpniowym koncercie usłyszeć będzie można także premierowe wykonanie utworu stworzonego w hołdzie wybitnemu kompozytorowi pochodzącemu z Dąbrowy Górniczej - Hommage Michał Spisak autorstwa Jarosława Meisnera.

Sponsor koncertu:

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.