Aktualności

PIWNICA - letnia scena

Autor: Olaf Otwinowski

Jeśli jeszcze nie znacie pałacowego cyklu koncertów PIWNICA, to będziecie mogli poznać jego plenerowe oblicze! PIWNICA - letnia scena zagości w Fabryce Pełnej Życia wraz z dwoma podwójnymi koncertami!

27 LIPCA

g. 20:00 - ukeboy  to główny projekt Dawida Jędrusika - artysty z Dąbrowy Górniczej z dwudziestką na karku. Pomimo młodego wieku ma za sobą ponad 10 lat doświadczenia w branży, w której po raz pierwszy zabłysnął w 2019 roku na deskach programu „Mam Talent”. Gra muzykę alternatywną z pogranicza popu, rapu oraz indie, ozdabiając ją niebanalną liryką. Bawi się stylami i technikami, a cała jego dyskografia, licząca już 5 długogrających albumów, jest w pełni pisana i produkowana przez niego w zaciszu domowym. Na scenie czuje się jak ryba w wodzie, a świetny kontakt z publicznością to cecha charakterystyczna jego wystąpień. Koncerty gra solo, używając głównie skrupulatnie wyprodukowanych wersji koncertowych jego utworów. Uwielbia urozmaicić swoje show przy pomocy drobnych instrumentów i przeszkadzajek takich jak ukulele, kazoo czy tamburyn. Dawid za swoją życiową misję obrał sobie pomoc ludziom poprzez melodię i słowa. Jego kompozycje często poruszają trudne tematy związane z dorastaniem, miłością, depresją czy uzależnieniem, co sprawia że wiele osób utożsamia się z jego twórczością, odnajdując w niej siłę.

g. 21:00 - LOR - Dziewczyny z Lor łączy niezwykłą więź, którą można zaobserwować nie tylko na scenie, ale także w ich muzyce i social mediach. Właśnie ta prawdziwość i szczerość sprawia, że zespół wyprzedaje bilety na swoje koncerty w największych miastach w Polsce! Na swoim koncie zespół ma występy na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą, m.in. na Open’er Festival, OFF Festival, Orange Warsaw Festiwal, a także koncercie w Parlamencie Europejskim, a ich muzykę można m.in. w serialach i programach telewizyjnych, stacji takich jak jak TVN („Pod Powierzchnią”, „Nieobecni”) oraz Netflix („Otwórz Oczy”). Zespół miał również zaszczyt uczestniczyć w kreowaniu ścieżki dźwiękowej do filmu "Chłopi" współpracując przy singlu "Zima - Nisko Słonko". Ich muzyka początkowo wybrzmiewała w języku angielskim, ale z najnowszym albumem „Panny Młode” wróciły do języka ojczystego, nadając mu niesamowitego wymiaru. Ich twórczość to głos młodego pokolenia, mówiący o sprawach, które często pozostają w ukryciu.

3 SIERPNIA

g. 20:00 - Sexy Suicidejak sami o sobie piszą: Jesteśmy bumerami ze starych osiedli, urodzonymi na początku lat osiemdziesiątych. Nie lubimy nowych i ładnych miejsc, żyjemy tym co było, tęskniąc za beztroskim dzieciństwem spędzonym na trzepaku i szczeniackimi latami wchodzenia w dorosłość, podczas brutalnego przełomu wieków. Świat to nie tylko kwiaty i słońce oraz miejsce jakim chciałoby go widzieć większość ludzi, świat to miejsce pełne bólu, tęsknoty i samotności, zatem w naszej muzyce również nie ma miejsca na eskapizm, mamy natomiast nadzieję że to co robimy może stać się ucieczką dla wszystkich wysoko wrażliwych dziwaków.

g. 21:00 - mopczyli David Kaletka, wszechstronny artysta który w swoich piosenkach obraca się w tylu różnych brzmieniach, że ciężko zaszufladkować go do jednego gatunku. Jeżeli jednak szukalibyśmy uosobienia dla słowa alternatywa, to zdecydowanie byłby to David! Komponuje, pisze teksty, śpiewa, gra na klawiszach i gitarach. Każdy utwór tworzy od początku do końca samemu w swoim domowym zaciszu. W 2022 zadebiutował na festivalu Great September, supportował na trasie Ralpha Kamińskiego, a w 2023 zagrał swój własny koncert na Off’ie, któremu towarzyszyło wydanie debiutanckiej płyty “Dziecko Słońca”. W 2023 roku jego wspólny projekt z Dawidem Grzelakiem pt. "Warszawa Dawidy" został nominowany do nagrody odkrycia empiku w kategorii muzyka.

PIWNICA to cykl koncertów muzyki alternatywnej zapoczątkowany w Pałacu Kultury Zagłębia w 2017 roku. Raz w miesiącu (czasami dwa razy) Piwnica Teatralna PKZ gości obiecujące młode, polskie zespoły wykonujące różnorodną muzykę alternatywną. TERAZ cykl wychodzi w PLENER na dwa podwójne koncerty 27 lipca i 3 sierpnia w Fabryce Pełnej Życia!

WYDARZENIE ORGANIZOWANE PRZEZ PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA

W PRZYPADKU NIESPRZYJAJĄCEJ POGODY, KONCERT ZOSTANIE PRZENIESIONY DO WARSZTATU FABRYKI PEŁNEJ ŻYCIA.