Galeria

Nowości w Galerii Sztuki PKZ

Autor: Małgorzata Fert

Przed nami gorący okres wystaw, a to wszystko za sprawą Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia, która przygotowała dla nas wiele interesujących spotkań ze sztuką.

Już 15 kwietnia 2016 r. (piątek), o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Zbliżenia" znakomitego artysty – Czesława Gałużnego.

Wernisaż poprzedzony zostanie happeningiem „Zbliżenia Sztuk”, o godzinie 15.00 na placu przed Pałacem Kultury Zagłębia.
 
19 kwietnia 2016 r. (wtorek), o godzinie 17.00 nastąpi otwarcie kolejnej wyjątkowej wystawy"Bardejov - światowe dziedzictwo UNESCO". Wernisaż odbędzie się w holu Pałacu Kultury Zagłębia (I piętro). 

Ekspozycja złożona z archiwalnych i współczesnych fotografii, ukaże piękno miasta określanego mianem perły architektonicznej średniowiecza.

Kamienne mury z basztami otaczające niewielką przestrzeń dawnego miasta, brukowany rynek obramowany pastelowymi kamieniczkami oraz gotycki, monumentalny kościół pw. Św. Idziego z unikatowymi, gotyckimi ołtarzami skrzydłowymi – przenoszą nas w odległe wieki. Do tego piękny gotycko-renesansowy ratusz, który dawniej był centrum życia administracyjnego i gospodarczego obecnie mieści niezwykłe zbiory Muzeum Szriszskiego i ekspozycję prezentującą dzieje miasta i jego zadziwiająco bliskie związki z Polską. Tuż poza obrębem średniowiecznych murów, wśród współczesnej zabudowy ukrywa się jeszcze jeden klejnot miasta – suburbium, unikatowa enklawa nieistniejącego już świata społeczności żydowskiej. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bardejow jest cudownym miejscem, które harmonijnie łączy przeszłość ze współczesnością. Mamy nadzieję, że wystawa będzie zachętą do jego odwiedzenia.*

Wystawa "Bardejov - światowe dziedzictwo UNESCO", zorganizowana została w ramach współpracy Pałacu Kultury Zagłębia z Instytutem Słowackim w Warszawie.

Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.

* Broszura informacyjna wystawy