Aktualności

"Kasztanka", czyli o niepodległości dla najmłodszych

Autor: Iga Długokęcka

Już w następnym tygodniu, 12 października, swoją premierę będzie miała nowa książka Andrzeja Żaka. Kasztanka to wyjątkowa książka, która oprócz wciągającej fabuły, oferuje dużą dawkę wiedzy historycznej.

Jak to się stało, że mały źrebak trafił do ułańskich pułków i stał się najsławniejszym koniem w Polsce, wierną towarzyszką samego Józefa Piłsudskiego? Czy Kasztanka naprawdę była odważną klaczą? Kim była Marynia z czapelskiego dworu? - na te i wiele innych pytań dzieci w wieku 10-12 lat znajdą odpowiedź właśnie w Kasztance. Książka w piękny sposób celebruje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i jest doskonałym materiałem do wyjaśnienia najmłodszym takich pojęć jak ojczyzna, wolność i patriotyzm.

Ta historia zaczyna się w stajniach czapelskiego dworu. Jeszcze nie jest legendą, niczym nadzwyczajnym, ledwie opowieścią o małym źrebaku i jego przyjaźni z pewną dziewczynką. Ale parę lat później, gdy już dorosną… O, to co innego! W 1914 roku piękna Kasztanka zostaje darowana samemu Józefowi Piłsudskiemu, prowadzącemu do boju Pierwszą Brygadę Legionów. I od tej pory są już zawsze razem. Gdzie Komendant, tam ona! Na polach bitew, na wielkich paradach. Na stronach gazet i w żołnierskich pieśniach. Dosiadając jej, Piłsudski będzie przemierzał drogę do niepodległości. Do dziś z licznych portretów spoglądają na nas Naczelnik i jego wierna, ulubiona Kasztanka - mówi Andrzej Żak, autor książki.

 

Premiera książki odbędzie się 12 października o godz. 12:00 podczas Śląskich Targów Książki w MCK w Katowicach (scena główna). Po spotkaniu (ok. godz. 13:00) autor będzie podpisywał książki na stoisku wydawnictwa Akapit Press.

 

Pałac Kultury Zagłębia objął patronat nad Kasztanką Andrzeja Żaka.