Relacje

Finał IX edycji muzycznego święta Spisaka

Autor: Małgorzata Fert

Uroczysty Koncert Laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka już za Nami! Podsumowanie muzycznego święta odbyło się 23 września 2015 r. w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, przyciągając liczne grono miłośników muzyki klasycznej, entuzjastycznie oklaskujących młodych artystów.

Podczas pierwszej części tego niewątpliwie wyjątkowego wieczoru, utalentowanym laureatom rywalizującym w trzech oryginalnych specjalnościach instrumentalnych, wręczono nagrody i statuetki z wizerunkiem patrona Konkursu. Uhonorowano również akompaniatorów, towarzyszący uczestnikom podczas przesłuchań konkursowych oraz w trakcie Koncertu Finałowego.

W drugiej części, licznie zgromadzona publiczność wysłuchała najlepszych muzyków tegorocznej edycji – laureatów I miejsc. Subtelna harfa uwodziła delikatnym dźwiękiem, a kontrabas i puzon basowy hipnotyzowały głębokim brzmieniem. W programie usłyszeliśmy:

 • Zdzisław Szostak – Ad libitum et Quasi Polonaise na kontrabas i fortepian, w wykonaniu Marka Romanowskiego (Polska) laureata
  I nagrody w kategorii kontrabas (Fortepian – dr hab. Katarzyna Makowska)
   
 • Eugene Bozza – New Orleans na puzon basowy i fortepian, w wykonaniu Jana Szymańskiego (Polska) laureata I nagrody w kategorii puzon basowy i tuba (Fortepian - dr hab. Monika Gardoń – Preinl)
   
 • Govanni Bottesini – Koncert h-moll, w wykonaniu Marka Romanowskiego (Polska) laureata I nagrody w kategorii kontrabas,
  z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego
   
 • Aram Chaczaturian – Taniec Orientalny i Toccata na harfę solo, w wykonaniu Elise Veyres (Francja) laureatki I nagrody w kategorii harfa
   
 • François Adrien Boieldieu – Concerto for harp and orchestra C-major: Allegro brillante, Adagio Lento, Rondo Allegro agitato, w wykonaniu Elise Veyres (Francja) laureatki I nagrody w kategorii harfa, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego 

Koncert Laureatów prowadziła Violetta Rotter – Kozera.

IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka stał się doskonałą okazją do zapoznania się z intrygującymi instrumentami, które trudno jest zobaczyć i usłyszeć na co dzień. Harfa, kontrabas, tuba i puzon basowy okazały się niezwykle pięknie brzmiące, szczególnie w dłoniach tych najlepszych, wyłonionych przez międzynarodowe jury Konkursu, pod przewodnictwem wybitnej harfistki – prof. Helgi Storck.

Konkurs organizowany jest przez Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która sprawuje opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem.

Do zobaczenia za rok, kiedy to w Pałacu Kultury Zagłębia ponownie zabrzmi klasyka i rozpocznie się jubileuszowa – X edycja muzycznej podróży ze Spisakiem!

Zdjęcia - Dariusz Nowak (nddg)