Galeria

Z malarskimi sztalugami na „Wielkiej budowie” - wykład połączony z oprowadzeniem kuratorskim po wystawie

Data wydarzenia:
18 Styczeń 2024 godz. 10:00
Lokalizacja:
Sala konferencyjna I, 218
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

18 stycznia o 10:00 zapraszamy na wykład połączony z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Artyści i alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972 - 2023)”.  Wstęp wolny. 

Spotkanie w Sali Konferencyjnej PKZ (s.218, 1 piętro) poprowadzi Magdalena Cyankiewicz, kustosz Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, kuratorka wystawy. 

-------------------------

Z malarskimi sztalugami na „Wielkiej budowie” :

Artyści rysując i malując z natury w tzw. plenerze, zazwyczaj wybierali atrakcyjne krajobrazy o bogatych walorach przyrodniczych. W okresie PRL narodziła nowa tradycja zapraszania artystów do wspólnego tworzenia w przestrzeni socjalistycznych wielkich zakładów przemysłowych.  Organizator nierzadko narzucał tematykę dzieł do nowopowstających i budowanych industrialnych obiektów, a także ludzi, którzy tam pracowali. Na terenie Dąbrowy Górniczej takim mecenasem związanym z przemysłem był powstający kombinat metalurgiczny Huta Katowice, który w drugiej połowie lat 70. XX w. zaczął współorganizować przemysłowe plenery o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, gdyż na plenerach „Pejzaży Przyjaźni” goszczono nie tylko twórców z regionu i Grupy Zagłębie. Co ciekawe, również w ubiegłym roku ArcelorMittal Poland zorganizował podobny artystyczny eksperyment, zapraszając młodzież Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora na plener malarski.

Wykład towarzyszący wystawie „Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972 -2023)” to próba rekonstrukcji tych specyficznych form organizacji życia artystycznego jakim był plener przemysłowy na sztandarowej budowie hutniczego kombinatu sprzed pół wieku. Zwiedzanie wystawy będzie okazją do zobaczenia małego fragmentu spuścizny twórców, którzy odwiedzili, ale i odwiedzają dąbrowski kombinat

 

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala konferencyjna I, 218

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia