Od 8 grudnia do 26 stycznia zapraszamy do Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia na wystawę Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023), realizowaną we współpracy z Muzeum Miejskim Sztygarka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Terminy:
Wernisaż połączony z wymianą roślin: 8.12.2023 r. | godz.: 17:00 | Galeria Sztuki PKZ (poziom -1)
Prezentacja wystawy: 08.12.2023 r. - 26.01.2024 r.
Wydarzenia towarzyszące:
- Wykład Z malarskimi sztalugami na Wielkiej budowie połączony z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie
Prowadzący: Magdalena Cyankiewicz, kustosz Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej
18.01.2024 r. | godz.: 10:00 | Sala Konferencyjna PKZ (s.218, 1 piętro) - Oprowadzanie autorskie z Anną Cieplak, autorką powieści „Ciało huty”
26.01.2024 r. | godz.: 17:00 | Galeria Sztuki PKZ (poziom -1)
KATALOG WYSTAWY ARTYŚCI I ALCHEMICY (pdf)
PLANSZA DOT. WYSTAWY ARTYŚCI I ALCHEMICY (pdf)
INFORMACJE O WYSTAWIE ARTYSTYCZNY KOMBINAT. WOKÓŁ HUTY KATOWICE OD A DO Z
---------------------------------------------
Huta Katowice nie zaczęła się od pierwszego spustu surówki w 1976 roku, choć to wydarzenie – dosłownie – rozpalało wyobraźnię. Również tę twórczą i estetyczną.
(…)Różne techniki (malarstwo olejne i akrylowe, pastele, rysunki, techniki mieszane, kolaż i kolaże cyfrowe, akwarela) i ujęcia Huty Katowice na prezentowanych pracach stwarzają mozaikę nie tylko obrazów, ale i ludzkich losów. Splatają się one z tym miejscem, choć na większości prac dominuje właśnie ona: Huta Katowice – „wszystkich polskich hut królowa”.
(…)Od początków budowy Huty Katowice zmieniła się nie tylko struktura społeczna Dąbrowy Górniczej i regionu oraz jego krajobraz, ale i kierunki artystyczne, które inspirował zakład. W tym wymiarze pejzaże i artystyczne ujęcia huty wpisują się w złożoność procesów pamiętania i… zmyślania. Każdy z nas ma swoją Hutę Katowice, niezależnie od tego, jakie pierwsze skojarzenia wywołuje ona w jego pamięci. Przecież różne obrazy, migawki, pejzaże i ujęcia przychodzą nam do głowy, gdy o niej myślimy.
Z wystawy można wyjść z przeświadczeniem, że Huta Katowice nadal jest w budowie. Nie tylko dlatego, że bezustannie rekonstruujemy i dekonstruujemy to, jak ją postrzegamy, ale także ze względu na to, jak i do czego może nadal inspirować.
Anna Cieplak | Fragmenty ze wstępu do katalogu wystawy
---------------------------------------------
"Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023)" jest drugą prezentacją tematycznie odnoszącą się do Huty Katowice i plenerów artystycznych organizowanych na jej terenie; przygotowaną we współpracy z Muzeum Miejskim „Sztygarka”. Pierwsza ekspozycja (prezentowana we wrześniu 2022 roku) „Artystyczny Kombinat” skupiała uwagę na jubileuszu 50 lat istnienia Huty Katowice, propagandowym charakterze uczestnictwa artystów w historii Huty oraz zróżnicowaniu walorów formalnych prezentowanych prac.
Tym razem kluczem dla doboru eksponatów i aranżacji wystawy stała się książka „Ciało Huty” autorstwa Anny Cieplak. Wybrane, w konsultacji z autorką powieści prace skupiają się na autentycznych uczuciach i nadziejach osób uczestniczących w procesie powstawania Kombinatu. Prezentacja zachęca do zastanowienia się nad pytaniami: Co mogli czuć ludzie, którzy brali udział w plenerach malarskich? Artyści odwiedzający kombinat? Nowi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej skuszeni obietnicą lepszego życia?
Wybrane z prezentowanych prac zostały opatrzone cytatami pochodzącymi z powieści „Ciało Huty” wzmacniając tym samym narrację wystawy, w której uwidacznia się proces w jakim huta, technika, przyroda i ludzie zmieniały się w czasie ostatnich 50 lat.
Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, zdjęcia, książki i artefakty pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, ArcelorMittal Poland oraz kolekcji prywatnych Izabeli Leśniak, Andrzeja Leśniaka, Jolanty Jasielskiej, Macieja Gadaczka i Zbigniewa Szałajdy. Klamrę czasowo-kompozycyjną prezentacji zamykają współcześnie wykonane prace autorów Katarzyny Janoty i Roberta Kleemanna (autorów ilustracji i okładki książki „Ciało Huty”) oraz obrazy autorstwa uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora – efekty pleneru zrealizowanego na terenie ArcelorMittal Poland w czerwcu 2023 roku.
Wystawie towarzyszą 2 dedykowane wydawnictwa, są to: katalog dot. głównej części prezentacji, zawierający tekst autorstwa Anny Cieplak oraz broszura z komentarzem dr Bernadety Stano – dokumentująca działania plenerowe uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora.
W czasie wernisażu wystawy odbędzie się wymiana roślin – kolejny punkt wydarzenia nawiązujący do istotnych elementów powieści „Ciało Huty”.
---------------------------------------------
Godziny otwarcia Galerii Sztuki PKZ:
Poniedziałek: nieczynne
Wt-Pt: 12:00-19:30
Sb-Nd: wybrane weekendy na godzinę przed wydarzeniami na Sali Teatralnej
Galeria Sztuki PKZ
22-26 grudnia - nieczynne
27-28 grudnia - 12-15
29 grudnia - 12-19:30
30-31 grudnia - nieczynne
1 stycznia - nieczynne
2-4 stycznia - 12-15
5 stycznia - 12-19:30
6 stycznia - nieczynne