Repertuar

Scena/anecS | Artur Dutkiewicz Trio w projekcie Nowosielski Audiovisual

Data wydarzenia:
21 Listopad 2023 godz. 19:00
Lokalizacja:
Scena Sali Teatralnej PKZ
Ceny biletów: 
30 zł

21 listopada o godz. 19:00 w aneksie scenicznym Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi zespół Artur Dutkiewicz Trio z projektem Nowosielski Audiovisual.

Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku a także filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela.

W nowym projekcie Artura Dutkiewicza NOWOSIELSKI Audiovisual malarstwo Jerzego Nowosielskiego jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym skomponowanych przez pianistę na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu. (Projekt stworzenia kompozycji uzyskał stypendium MKiDN).

Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej szeroko pojętej muzyki sakralnej takich jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas - kompozytor ormiański, kontemplacyjna muzyka Johna Coltrane’a a także śpiewy z różnych tradycji duchowych np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, starogrecki, sanskryckie mantry.

Duchowość dla tych wszystkich tradycji jest wspólna i prowokuje do stworzenia materiału dźwiękowego przefiltrowanego przez indywidualne doświadczenia muzyczne i życiowe artystów, stanowiącego swoistą kontynuację nurtu muzyki duchowej ukazanej we współczesnej formie.

Sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu, podobnie kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z duchowości wschodu i zachodu i ich muzycznej emanacji.

Podczas koncertów wyświetlane będą, zsynchronizowane z dźwiękiem, specjalnie zaprojektowane i przygotowane przez artystę grafika - Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie videoprojekcji wielkoformatowych. Połączenie prezentacji jego dzieł z kontemplacyjną muzyką znakomitego pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium. Dzięki interdyscyplinarnej, współczesnej formie projektu wzrasta komunikatywność przekazu i jego percepcja w szerszych grupach odbiorców.

Artur Dutkiewicz - pianista improwizator oraz kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Występował w blisko 70 krajach, na festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. 
 

Artur Dutkiewicz Trio:

Artur Dutkiewicz - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Sebastian Kuchczyński - perkusja

Andrzej Wąsik - visual

Lokalizacja na mapie

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Scena Sali Teatralnej PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia