Galeria

Oprowadzanie po wystawie z Anną Cieplak - autorką powieści Ciało Huty

Data wydarzenia:
26 Styczeń 2024 godz. 17:00
Lokalizacja:
Galeria sztuki PKZ
Ceny biletów: 
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Punkcie Informacyjnym od 15.01.2024 r. g. 12:00

26 stycznia o 17:00 zapraszamy na oprowadzanie autorskie w ramach finisażu wystawy Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023), które poprowadzi autorka powieści Ciało HutyAnna Cieplak! Wydarzenie poprzedzi rozmowa z autorką w Piwnicy Teatralnej PKZ. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Punkcie Informacyjnym PKZ od 15 stycznia g. 12:00.

Spotkanie w Piwnicy Teatralnej poprowadzi Magdalena Cyankiewicz, kustosz Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, kuratorka wystawy.

O wystawie:

Kluczem dla doboru eksponatów i aranżacji wystawy Artyści i Alchemicy. Huta w Tworzeniu (1972-2023) stała się książka „Ciało Huty” autorstwa Anny Cieplak. Wybrane, w konsultacji z autorką powieści prace skupiają się na autentycznych uczuciach i nadziejach osób uczestniczących w procesie powstawania Kombinatu. Prezentacja zachęca do zastanowienia się nad pytaniami: Co mogli czuć ludzie, którzy brali udział w plenerach malarskich? Artyści odwiedzający kombinat? Nowi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej skuszeni obietnicą lepszego życia?

Wybrane z prezentowanych prac zostały opatrzone cytatami pochodzącymi z powieści „Ciało Huty” wzmacniając tym samym narrację wystawy, w której uwidacznia się proces w jakim huta, technika, przyroda i ludzie zmieniały się w czasie ostatnich 50 lat. Więcej informacji.

-------------------------

(…)Od początków budowy Huty Katowice zmieniła się nie tylko struktura społeczna Dąbrowy Górniczej i regionu oraz jego krajobraz, ale i kierunki artystyczne, które inspirował zakład. W tym wymiarze pejzaże i artystyczne ujęcia huty wpisują się w złożoność procesów pamiętania i… zmyślania. Każdy z nas ma swoją Hutę Katowice, niezależnie od tego, jakie pierwsze skojarzenia wywołuje ona w jego pamięci. Przecież różne obrazy, migawki, pejzaże i ujęcia przychodzą nam do głowy, gdy o niej myślimy.

Z wystawy można wyjść z przeświadczeniem, że Huta Katowice nadal jest w budowie. Nie tylko dlatego, że bezustannie rekonstruujemy i dekonstruujemy to, jak ją postrzegamy, ale także ze względu na to, jak i do czego może nadal inspirować.

Anna Cieplak | Fragmenty ze wstępu do katalogu wystawy

-------------------------

Anna Cieplak (ur. 1988 r.) jedna z najbardziej wyrazistych pisarek młodego pokolenia. Animatorka kultury, działaczka społeczna. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej, mieszka w Mysłowicach. Debiutowała książką Ma być czysto, za którą otrzymała Nagrodę Conrada i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Autorka powieści Lata powyżej zera, nominowanej do Nagrody Nike 2018 i Paszportu „Polityki”. Wspólnie z Lidią Ostałowską napisała książkę dla dzieci Zaufanie. Za Lekki bagaż była nominowana do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Jej  powieść Rozpływaj się (2021) znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Nike 2022.  W Wydawnictwie Literackim ukazała się niedawno jej kolejna powieść pt. Ciało huty.

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia