Repertuar

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk z programem FOLK SOLUTION - 14. MFF Zagłębie i Sąsiedzi

Data wydarzenia:
12 Kwiecień 2024 godz. 19:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
70 zł

12 kwietnia o 19:00 zapraszamy na wydarzenie otwierające 14. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi! Na scenie Pałacu Kultury Zagłębia z programem FOLK SOLUTION wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk!

W poszukiwaniu nowych form artystycznej ekspresji, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” połączył muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Po „Soft Power” i „Exodusie”, w których mogliśmy odnaleźć te elementy, kierownik baletu i choreograf Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkow stworzył spektakl pt. „Folk Solution”. Próba konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca współczesnego z polskim folklorem, to „pojedynek dwóch przeciwieństw” z przymrużeniem oka. Jedno z nich ilustruje współczesny świat, drugie nawiązuje do tradycyjnego folkloru. Taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem i miejscem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie.

Zespół „Śląsk”, znany w kraju i za granicą przede wszystkim jako instytucja kultury przedstawiająca w formie scenicznej polski folklor, pokazuje jego wielobarwność i bogactwo w muzyce, pieśniach i tańcach ludowych opracowanych przez założycieli Zespołu - Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Tym razem podjął próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca nowoczesnego z polskim folklorem muzyczno-tanecznym. Zarówno w podkładzie dźwiękowym, jak i w choreografii widowiska współistnieją dwie niezależne warstwy. Jedna z nich ilustruje współczesny świat przepełniony kakofonią industrialnych dźwięków i podporządkowany monotonii mechanicznych ruchów. Druga nawiązuje do tradycyjnego folkloru nasyconego emocjami i historycznymi wątkami, które od wieków z pokolenia na pokolenie były przekazywane w muzyce, tańcu i śpiewie ludowym. Po raz kolejny Zespół „Śląsk” pokazał, że jest instytucją innowacyjną, otwartą na nowe wyzwania.

Sceny – obrazy – „Folk Solution”:
1. „Kujawiak – oberek razem zatańczymy hej z wyrazem”
2. „Mazur w zgiełku mechanicznym ma charakter urzędniczy”
3. „Polonez w industrialu - nie na zamku, nie na balu ”
4. „ Wianek w smutku pogubiła bo chłopaka nie tuliła”
5. „Czy przed wami czy za wami, wybijany wykonamy”
6. „To nie my, to wola nieba. Wolę „nieba” spełnić trzeba”
7. „Izba tańczy na ludowo, kolorowo, odlotowo”
8. „Są żołnierki w naszej sferze chociaż widzę lecz nie wierzę”
9. „Krakowiakiem jednoczymy jako finał zatańczymy”

Premiera „Folk Solution” odbyła się 31 lipca 2021 roku podczas jednego z największych i najbardziej popularnych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce - Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. W 2022 roku podczas trasy koncertowej w Japonii widowisko zostało bardzo dobrze przyjęte przez tamtejszą publiczność, która do tej pory znała jedynie ludowe oblicze Zespołu.
Czas trwania spektaklu: 45 min.

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia