Repertuar

14. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi

Data wydarzenia:
27 Kwiecień 2024 godz. 08:30 - 20:00
Pokaż wszystkie
  • 12 Kwiecień 2024 godz. 19:00 - 20:00
  • 17 Kwiecień 2024 godz. 11:00
w lokalizacji: Sala teatralna PKZ
  • 26 Kwiecień 2024 godz. 08:30 - 19:30
  • 27 Kwiecień 2024 godz. 08:30 - 20:00
w lokalizacji: Pałac Kultury Zagłębia
Lokalizacja:
Pałac Kultury Zagłębia
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

WYNIKI

 

 

Od 3 do 27 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się 14. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi! Przesłuchania konkursowe dla zespołów śpiewaczych, tanecznych i kapel ludowych potrwają od 26 do 27 kwietnia!

Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi swoją historią sięga 2008 roku - wtedy w Pałacu Kultury Zagłębia, po raz pierwszy zorganizowano wydarzenie pod nazwą Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny - Zagłębie i Sąsiedzi. Nikt wówczas nie spodziewał się, że skromny przegląd spotka się z tak wielkim zainteresowaniem i w niedalekiej przyszłości przeobrazi się w festiwal o zasięgu ogólnokrajowym. Od samego początku nie zmieniła się jednak idea organizacji imprezy oraz jej cele, którymi są przede wszystkim kultywowanie tradycji, propagowanie bogactwa kultury ludowej oraz przybliżenie piękna i różnorodności polskiego folkloru. Ważną rolą przedsięwzięcia jest integracja amatorskich środowisk twórczych związanych z kulturą ludową, wymiana doświadczeń artystycznych oraz pielęgnowanie własnej tożsamości kulturowej.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

09.04, godz. 17:00 (Dom Kultury Ząbkowice)
Potańcówka folkowa z Kapelą Janicek
(wydarzenie biletowane)

12.04, godz. 19.00 (Pałac Kultury Zagłębia)
Koncert Inauguracyjny Festiwalu - FOLK SOLUTION - spektakl Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk” im. Stanisława Hadyny
(wydarzenie biletowane)

12.04 -17.05 (Pałac Kultury Zagłębia)
,,Przenikanie" - Stanisław Gadomski | Barbara Kubska - wystawa fotografii strojów ludowych w Przestrzeniach Wystawienniczych Sali Teatralnej. Wystawa we współpracy z Muzeum Miejskim w Tychach.
(wstęp wolny)

17.04, godz. 11.00 (Pałac Kultury Zagłębia)
Koncert Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWIACY
(wstęp wolny - grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt z Weroniką Kolbiarz kom. 602-436-735)

26-27.04 (Pałac Kultury Zagłębia)
Przegląd Konkursowy zespołów tanecznych, kapel ludowych oraz grup śpiewaczych
26 kwietnia - program
27 kwietnia - program
(wstęp wolny)

Lista zespołów zakwalifikowanych do Przeglądu Konkursowego 14.MFF „Zagłębie i Sąsiedzi":

LISTA DOROŚLI

LISTA DZIECI

REGULAMIN

* W regulaminie dodano punkt o treści:
W przypadku otrzymania dodatkowych środków finansowych od darczyńców Organizator może przyznać wyróżnienie specjalne niezwiązane z oceną punktową Rady Artystycznej dla zespołu, kapeli lub grupy śpiewaczej. Wyróżnienie specjalne będzie przyznane na podstawie protokołu sporządzonego przez Organizatora, zweryfikowane na podstawie Karty Zgłoszenia.

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 32 733 88 45.

Od pierwszej edycji wydarzeniem wiodącym Festiwalu jest Przegląd Konkursowy, którego uczestnikami są amatorskie grupy folklorystyczne z całego kraju. W Przeglądzie corocznie biorą udział dzieci i dorośli, prezentując się w kategoriach: zespoły taneczne, kapele oraz grupy śpiewacze. Podczas przesłuchań kładziony jest nacisk na programy autentyczne, wierne tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowane, ale niezmieniające w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Występy oceniają specjaliści w dziedzinie muzykologii i choreografii, w tym eksperci CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Organizacja ta działa od 1970 roku i jest członkiem UNESCO. W każdej kategorii, zwycięskim zespołom przyznawane są nagrody pieniężne za zajęcie poszczególnych miejsc oraz nagroda główna - Grand Prix Festiwalu

ORGANIZATOR - PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA - ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZMIANY PROGRAMU I HARMONOGRAMU FESTIWALU.

 

Lokalizacja na mapie