Repertuar

Dzień Chemika - szklarska historia Dąbrowy Górniczej

Data wydarzenia:
16 Wrzesień 2023 godz. 11:00
Lokalizacja:
Dom Kultury Ząbkowice

W Dąbrowie Górniczej w Domu Kultury Ząbkowice, zorganizujemy wyjątkową imprezę z wystawą szkła z HSG Ząbkowice, wykładem, pokazem filmowym, która połączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesną potrzebą zaznaczenia rangi dziedzictwa regionalnego.

„Dzień Chemika” to wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, Dąbrowy Górniczej i hut szkła, która ma wymiar symboliczny historycznie został on uchwalony przez Radę Ministrów i Centralą Radę Związków Zawodowych dnia 9 stycznia 1964 roku. W tym dniu odbywały się wszelkie uroczystości w zakładach przemysłu chemicznego, ceramicznego, szklarskiego i papierniczego.

Sobota 16/09/2023:
– 11:00-20:00 wystawa szkła z Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, z niebywałą atrakcją jaką jest największy świecący witraż projektu Jana Sylwestra Drosta.
– 14:00-15:00 wykład „Szklane Zagłębie” dr Kaliny Bańki – Kulki będzie się odnosił do regionalnego dziedzictwa; projektantów i projektantek, artystów i artystek szkła związanych z regionem Zagłębia Dąbrowskiego. Punktem wyjścia stanie się bogate wzornictwo huty HSG Ząbkowice.

Dr Kalina Bańka - Kulka.

Urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej, Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej ASP gdzie od 2013 współtworzy pracownię witrażu oraz działań graficznych w szkle w Katedrze Szkła. Tworzy ze szkła unikatowe kolaże, obiekty i instalacje site specific. W swoich pracach podejmuje ważne dla niej tematy pustki i nagromadzenia. Obecnie realizuje projekty osobiste i sentymentalne. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana zarówno w konkursach krajowych jak i międzynarodowych (Niemcy, Wielka Brytania, USA) Zrealizowała 11 wystaw indywidualnych oraz brała udział w kilkuset wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. USA, Włochy, Szwajcaria, Dania, Niemcy, Irlandia, Holandia).

– 16:00-17:00 pokaz filmu o Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice.
– 18:00-20:00 spotkanie integracyjne byłych pracowników huty, uczestników wydarzenia w atmosferze świętowania i zabawy przy grillu.
Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Domu Kultury Ząbkowice powstał w partnerstwie z Pałacem Kultury Zagłębia. Wydarzenie dofinansowane ze środków konkursowych w ramach Kultury i Sztuki z Miasta Dąbrowy Górniczej na rok 2023.

 

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Fundacją Fabryka Kulturalna

Lokalizacja na mapie