Zapraszamy na kolejny, bezpłatny cykl wykładów dr Grzegorza Marcinkowskiego. Tym razem opowie on o sposobach przedstawiania śmierci i przemocy w kulturze popularnej.
HARMONOGRAM WYKŁADÓW:
24 października g. 17:30 (Sala Konferencyjna 218)
07 listopada g. 18:00 (Sala Konferencyjna 218)
21 listopada g. 17:30 (Sala Konferencyjna 218)
12 grudnia g. 17:30 (Sala Konferencyjna 218)
Popularność sensacyjnych i katastroficznych narracji, nadekspozycja przemocy we wszelkich przedstawieniach filmowych czy telewizyjnych, stały się zjawiskami tak powszechnymi, że prognozowanie ich i objaśnianie, zahacza o truizm.
Warto sobie jednak zadać pytanie o psycho-kulturową funkcję obrazów śmierci, zniszczenia, krwawej przemocy i destrukcji. Jaki rodzaj semiotycznego, emocyjnego, egzorcyzmu dokonuje się na ekranie.
Zbadamy fascynację scenami zbrodni, katastrof i wojen, wpływ hiperrealnej fikcyjnej przemocy na przedstawianie rzeczywistych tragedii oraz jaki nacisk powszechność jej znaków i obrazów wywiera na naszą wolę, emocje i formy doznawania i kodowania lęku.
Czy kultura jest ideologicznym aparatem odstresowującym, znieczulającym nas na śmierć i niebezpieczeństwo zranienia, czy też jest wielką maszyną paranoiczną, szczepiącą w nas nieufność, społeczny strach i konformistyczną uległość wobec polityk bezpieczeństwa?
A może mamy tutaj do czynienia z bardziej złożoną relacją pomiędzy językiem a tym, co ostateczne?
W trakcie rozważań zadamy pytanie o formy sublimacji i o pozostałości, jakie pozostawia jej nieuchronna porażka w naszych fantazjach i fascynacjach.
Czas trwania wykładu: 60 minut.
ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA.
WSTĘP WOLNY.