W Galerii Sztuki zagości wystawa 3 x Papier, czyli trzy różne wizje, trzy różne artystki, ale jeden temat - unikalny, ręcznie wytwarzany papier z materiału roślinnego. Małgorzata Buczek-Śledzińska, Elżbieta Zrobek i Magdalena Szyszkowska zamienią przestrzenie galerii w miejsce pełne niezwykłych obiektów. Wystawa potrwa od 5 kwietnia do 6 maja, a wernisaż odbędzie się pierwszego dnia - 5 kwietnia o godz. 17:00 w Galerii Sztuki. Wstęp wolny.
Człowiek z rośliną współistnieje od zawsze. Od wieków przetwarzał ją w papier, który wykorzystywał do produkcji odzieży, żagli, przedmiotów codziennego użytku i pisania. Początkowo w Azji do ręcznej produkcji papieru stosowano łyko morwy, włókna lnu i konopi, później łodygi bambusa, trzcinę, słomę i bawełnę. Majowie do wytwarzania papieru używali łyka figowca. Technologia tworzenia papieru była ściśle strzeżona. Do Europy dotarła w 1268 r., a do Polski dopiero pod koniec XV wieku.
Wystawa obiektów z papieru jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. W XXI wieku zdominowanym nowymi mediami i technologiami, artystki sięgają po roślinę, materiał nietrwały i oporny w obróbce. Mimo, że posługują się starą technologią przetwarzania roślin, to papier z którego tworzą nie ma podobieństwa formalnego ze sztuką papieru minionych wieków. Nie podchodzą do tej materii w sposób archaizujący. W swej twórczości, wartości artystycznych nie sprowadzają jedynie do możliwości technicznych. Papier z materii roślinnej to dla artystek nowe, inne medium, w którym wyrażają własne treści, emocje i przemyślenia. Same zbierają rośliny i przetwarzają je w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty. Praca w tej kruchej materii to droga poszukiwań i jednocześnie ryzyko twórcze. Dla Magdaleny Szyszkowskiej i Elżbiety Zrobek wybór materiału nie był przypadkowy. Z technologią przetwarzania rośliny w papier zapoznały się w trakcie studiów podyplomowych, w Pracowni Sztuki Papieru krakowskiej ASP, pod kierunkiem prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Pani profesor od wielu lat prowadzi IV Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa, gdzie dzieli się wiedzą i przekazuje studentom tradycyjną metodę obróbki roślin. Zapoznała się z nią w 1990 r., w trakcie pobytu w Meksyku, gdzie zgłębiała tajniki sztuki prekolumbijskiej.
Mimo, że każda z artystek prowadzi indywidualną działalność twórczą, to od 2011 r. wspólnie wystawiały swe prace w Będzinie, Lublinie, Kazimierzu Dolnym i Krakowie. Wystawa 3 x Papier jest dla nich kolejną, wspólną prezentacją odmiennych wizji artystycznych. To trzy różne odczucia świata. Artystki zależnie od własnej inwencji wykorzystują wyrafinowaną, naturalną kolorystykę roślinną, barwią lub odbarwiają przetworzoną roślinną pulpę. W swej twórczości przekraczają dosłowność i fizyczność materii, w której pracują. Nadają jej własny przestrzenny kształt i wymiar. Kreując własną wizję artystyczną jednocześnie nadają materii organicznej rangę ponadczasową. Obiekty powstałe z własnoręcznie wypreparowanego papieru to szczególny sposób istnienia rośliny.
Tekst: Elżbieta Zrobek