OFERTA DLA SZKÓŁ I NAUCZYCIELI

    

 

Oferta dla szkół

Pałac Kultury Zagłębia to miejsce kultury i sztuki. Chcemy, by młodzi ludzie dobrze czuli się w roli odbiorcy, aktywnie i świadomie przyglądali się wydarzeniom artystycznym, potrafili odczytywać oraz analizować sztukę.

Tajniki muzyki, Ogarnij teatr!, Dobra! Sztuka oraz KinoSzkoła to programy edukacyjne skierowane do szkolnych grup zorganizowanych. To wyjątkowe działania, które kształcą przez sztukę, uczą pracy w grupie, pomagają rozwijać kompetencje społeczne i osobowość. Pieszo przez Kulturę to natomiast oferta zwiedzania Pałacu Kultury Zagłębia. Oprowadzanie łączy wątki historyczne z ciekawostkami i odsłania obecne oblicze instytucji kultury. Nasi goście dowiedzą się podczas spotkania również o tym, jak zachować się podczas koncertu, wystawy lub seansu filmowego.

Razem możemy poprowadzić współczesnych młodych odbiorców przez świat artystycznego wyrazu. Będziemy uczyć się przez zabawę i poznawać sekrety pracy artystów. Każdy program to inna opowieść o sztuce. Z nami każdy stanie się świadomym widzem, pewnie stąpającym po świecie kultury.

KATALOG PROJEKTU KULTURA. PODAJ DALEJ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pieszo przez Kulturę

Pałac Kultury Zagłębia to architektoniczna perełka w centrum Dąbrowy Górniczej. Budynek zaprojektował architekt Zbigniew Rzepecki, a oficjalne otwarcie nastąpiło 11 stycznia 1958. Nasz dąbrowski pałac to mniejszy brat Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i – co może zaskakiwać – został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków wcześniej niż PKiN.

uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych

czas trwania zajęć: 90 min 

koszt uczestnictwa: 5 zł / osobę 

Zwiedzanie Pałacu Kultury Zagłębia to doskonała okazja na poznanie okazałego zabytku w samym sercu miasta. Zajrzymy do reprezentacyjnych sal i zobaczymy miejsca niedostępne dla publiczności. Opowiemy o licznych ciekawostkach związanych z PKZ, a uczestnicy będą mogli wykazać się spostrzegawczością. Dowiemy się także, jakie zasady obowiązują w instytucjach kultury. Wielowątkowe oprowadzanie sprawi, że nikt nie będzie się nudził! 

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tajniki muzyki

To program edukacji muzycznej dla dzieci, który jest doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem szkolnej edukacji. Rozbudza zainteresowania, wrażliwość i potrzebę kontaktu z muzyką. Tematyka oraz forma realizowanych zajęć przygotowują młodych odbiorców do udziału w wydarzeniach artystycznych. W trakcie kameralnych koncertów umuzykalniających uczestnicy poznają słynnych kompozytorów oraz liczne instrumenty muzyczne, a wykonawcy angażują dzieci do zabaw z dźwiękiem w roli głównej. Każdy miesiąc to inny muzyczny temat. Spotkania są prowadzone i przygotowywane przez pedagogów i muzyków Filharmonii Śląskiej.

uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych 

czas trwania zajęć: 45 min 

koszt uczestnictwa: 9 zł / osobę

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogarnij teatr!

To wyjątkowy program edukacji teatralnej kształtujący młodych i świadomych widzów, którzy poza wiedzą, jak zachować się w teatrze, mają umiejętność czytania teatru jako sztuki. Warsztaty pobudzają kreatywność, otwierają na relacje oraz odkrywają świat teatru zza kulis. Dzieci i młodzież mają naturalną potrzebę wyrażania siebie, a zajęcia teatralne pozwalają na różnorodne formy ekspresji.

uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych (IV–VIII) i ponadpodstawowych 

czas trwania zajęć: 90 min (z przerwą) 

koszt uczestnictwa: 10 zł / osobę

Program jest opracowany przez pedagogów współpracujących z Fundacją Szafa Gra oraz Teatrem Zagłębia. Agnieszka Bałaga-Okońska oraz Michał Bałaga są aktorami, którzy od lat z wielkim zaangażowaniem prowadzą warsztaty i projekty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie tylko wprowadzają uczestników w świat spektakli, ale także pomagają im otworzyć się na spontaniczne i kreatywne działania.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobra!Sztuka

To nowy program Pałacu Kultury Zagłębia, opracowany przez Galerię Sztuki, ukierunkowany na edukację artystyczną dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o sztukach plastycznych i pracy artysty. Program zajęć łączy zagadnienia teoretyczne i praktyczne, porusza podstawowe zagadnienia dotyczące treści, formy i środków artystycznych dzieła sztuki. Przygotowuje do świadomego korzystania z dorobku kultury, wprowadza w zagadnienia wiążące się z ochroną dóbr kultury i własności intelektualnej. Uczy szacunku dla narodowego i światowego dziedzictwa kulturowego.

uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych

czas trwania zajęć: 45–120 min

koszt uczestnictwa: 12 zł / osobę (warsztaty) • bezpłatne (oprowadzanie kuratorskie)

Zajęcia prowadzone w Galerii Sztuki są idealną okazją do bezpośredniego kontaktu ze sztuką oraz stwarzają możliwość omawiania interesujących zagadnień i problemów na konkretnych przykładach – aktualnie prezentowanych pracach w Galerii Sztuki. Dzieła sztuki w niezwykły sposób opowiadają o świecie, komentują ważne wydarzenia, są uniwersalnym zapisem emocji. Warsztaty łączące teorię i praktykę twórczą pozwalają w najszerszy sposób zrozumieć ten unikalny język. Rolą spotkań w Galerii Sztuki jest także rozwijanie wrażliwości estetycznej i umiejętności formułowania samodzielnych sądów, opinii i ocen, w oparciu o własne kryteria artystyczne.

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA

 

Oferta dla nauczycieli

Od nowego sezonu artystycznego Pałac Kultury Zagłębia zadba również o rozwój nauczycieli. Wprowadziliśmy do oferty bezpłatne warsztaty specjalnie dla tej grupy - Akademia głosu i Na ludową nutę. Nauczyciele pod okiem doświadczonych instruktorów będą mogli zdobyć nowe kompetencje niezbędne w ich codziennej pracy zawodowej, a to wszystko w kameralnej atmosferze i przepięknych pałacowych przestrzeniach.

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA 

Akademia Głosu

Celem projektu „Akademia Głosu” jest świadome wykorzystanie technik do poprawnego i zdrowego mówienia. Podczas warsztatów dla nauczycieli zostaną poruszone tematy związane m.in. z dykcją i oddechem, a w części praktycznej – ćwiczenia aparatu mowy.

uczestnicy: nauczyciele

termin warsztatów: 21 listopada 2023, 14:00–15:30

koszt uczestnictwa: bezpłatne

prowadzący: Katarzyna Zawadzka – instruktor teatralny

 

Na ludową nutę

Warsztaty mają na celu wzbogacenie wiedzy na temat historii tańców zagłębiowskich, tradycji, zwyczajów, obrzędów, a także strojów zagłębiowskich. Uczestnicy poznają podstawy takich tańców jak krzyżak, polka chodzona, polka węgierka, sztajerek, ułan.

Zajęcia mogą być inspiracją do późniejszego wprowadzenia nowych i ciekawych zabaw dla dzieci oraz zapoznania ich z historią regionu.

uczestnicy: nauczyciele

termin warsztatów: 17 listopada 2023, 14:00–16:00

24 listopada 2023, 14:00–16:00

koszt uczestnictwa: bezpłatne

prowadzący: Małgorzata Kurtyka – choreograf, etnolog 

Mirosława Zębala-Dudek – muzyk 

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIA 
 

Dodatkowe informacje, kontakt:

Weronika Kolbiarz

tel. 32 733 88 07; 602 436 735

weronika.kolbiarz@palac.art.pl