Oferta dla szkół

 

Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej KinoSzkoła - X edycja 2020/2021

Jest to projekt edukacyjny złożony z różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych, skierowny do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Na cykl prowadzonych zajęć składają się zarówno projekcje filmowe z prelekcją, warsztaty medialne, społeczne jak i gry oraz zabawy dla przedszkolaków. Celem realizacji programu jest wzrost wrażliwości społecznej i kompetencji medialnych uczestników.

Scenariusze prowadzonych zajęć są zgodne z podstawą programową takich przedmiotów jak:

 • język polski,
 • wiedza o kulturze,
 • wiedza społeczeństwie,
 • etyka,
 • wychowanie do życia w rodzinie.

Zawartość merytoryczna programu jest sprawdzona przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej oraz Radę Programową, w skład której wchodzą nauczyciele, wykładowcy akademiccy, edukatorzy, psycholodzy, psychoterapeuci i filmoznawcy. Program posiada certyfikat Filmoteki Narodowej. W 2013 roku otrzymał nagrodę PISF w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Program realizowany jest w cyklu trwającym cały rok szkolny i zapisy na zajęcia prowadzone są przez cały rok, przy czym na zajęcia październikowe należy zgłosić grupę do 16 września.

Do pobrania:

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Kamila Szwarc, tel. 668 450 642, e-mail: kamila.szwarc@palac.art.pl
FAX 32 733 87 87

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Tajniki muzyki"

Tajniki muzyki to program edukacyjny realizowany przez Pałac Kultury Zagłębia od 2015 roku. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o muzyce wśród uczniów szkół podstawowych. Jest doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem szkolnego programu edukacji muzycznej. Rozbudza zainteresowania, wrażliwość i potrzebę kontaktu z muzyką. Tematyka i formy realizowanych zajęć przygotowują również młodych odbiorców do udziału w wydarzeniach artystycznych takich jak koncerty, gale, recitale.

Zajęcia są opracowane i prowadzone przez profesjonalnych muzyków i pedagogów związanych z Filharmonią Śląską.

Program Tajniki muzyki obejmuje:

 • kameralne koncerty umuzykalniające
  Młodzi odbiorcy poznają słynnych kompozytorów oraz liczne instrumenty muzyczne, a wykonawcy zaangażują dzieci do zabaw z dźwiękiem w roli głównej. Każdy miesiąc to inny muzyczny temat! Spotkania prowadzone i przygotowane przez pedagogów i muzyków Filharmonii Śląskiej.
   
 • duże koncerty w Sali Teatralnej
  Choć cykl ten – podobnie jak Kameralne koncerty umuzykalniające – zaprezentuje instrumenty muzyczne oraz sławnych kompozytorów, stanie się to w zgoła inny sposób. Wyjątkowość cyklu wynika z faktu, że zajęcia będą zorganizowane w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia, co umożliwi uczestnikom rozpoczęcie przygody z muzyką w jej naturalnym środowisku – prawdziwej sali koncertowej! Najmłodsi odbiorcy nauczą się jak bywać w obiekcie kultury, jednym słowem – poznają kulturowy savoir vivre!
   
 • Mała akademia Jazzu
  Cykl, który w przyjazny sposób przybliża muzykę rozrywkową. W trakcie koncertów młodzi odbiorcy usłyszą m.in. blues, soul, rock&roll, a także muzykę etniczną czy folkową. Wykonawcy to utalentowani artyści, którzy mają świetny kontakt z dziecięcą publicznością. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu gatunkowi muzycznemu oraz prezentacji wykorzystanego w utworach instrumentu.

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych
Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt uczestnictwa: 6 zł/os.

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Edyta Piekoszewska, tel. 32 733 88 15; 608 334 224, edyta.piekoszewska@palac.art.pl

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Ogarnij teatr!"
program edukacji teatralnej dla dzieci

Zapraszamy na cykl warsztatów, adresowany do uczniów szkół podstawowych, który pomaga kształcić młodych świadomych widzów, a w przyszłości może także aktorów, reżyserów i scenografów teatralnych. Składa się na niego dziewięć 90-minutowych warsztatów, podczas których uczestnicy poznają nie tylko teatr zza kulisami oraz tajniki pracy aktora, scenografa czy choreografa, ale także teatralny savoir-vivre. Głównym założeniem projektu jest wychowanie widza, który poza wiedzą, jak zachować się w teatrze, ma umiejętności czytania teatru jako sztuki.

Tematy spotkań:

 • Teatr - co to za miejsce?
 • Aktor - kim jest człowiek po drugiej stronie kurtyny.
 • Reżyser - co robi człowiek, którego nie widać na scenie?
 • Scenografia - co znaczy w teatrze kolor, materiał, rekwizyt
 • Dramat - skąd biorą się słowa na scenie?
 • Głos - jaką odgrywa rolę w pracy aktora?
 • Choreografia - co można powiedzieć tańcem
 • Ruch - jak działa ciało na scenie?
 • Przedmiot - czym może się stać na scenie?

Czas trwania zajęć: 90 minut (z przerwą)
Częstotliwość spotkań: raz w miesiącu
Koszt uczestnictwa: 10 zł od osoby za spotkanie

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Weronika Kolbiarz, tel. 602 436 735, weronika.kolbiarz@palac.art.pl

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"SztukaTeraz"
Program edukacji artystycznej dla dzieci i młodzieży

SztukaTeraz to nowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest przybliżenie młodym odbiorcom i twórcom zagadnień związanych z różnorodnymi formami sztuki, rozwój umiejętności manualnych oraz możliwość sprawdzenia się w nowych technikach plastycznych. 

Poprzez dostosowanie go grupy warsztaty będą mogły odbywać się w różnej formie – jako lekcja muzealna, warsztaty w Pracowni Plastycznej lub warsztaty przy Galerii Sztuki. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda grupa uczestników znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie i pozna świat sztuki, stając się jego aktywnym współtwórcą!

Sztuki plastyczne pobudzają kreatywność i wyobraźnię, dlatego – dzięki uczestnictwu w SztuceTeraz – młodzi artyści będą mogli spojrzeć inaczej na świat, ponieważ czynny kontakt ze wspomnianymi formami sztuki da uczestnikom nieograniczone możliwości opisywania go.

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Czas trwania zajęć: 40 min, 60 min, 120 min
Koszt uczestnictwa: 5 zł/os., 10 zł/os., 30 zł/os.

Dodatkowe informacje, terminy spotkań, zapisy, kontakt:
Aldona Bzowska, tel. (32) 733 88 17, aldona.bzowska@palac.art.pl (Galeria Sztuki PKZ)
Mariola Drabek-Przednówek, tel. 691 664 877, m.drabek-przednowek@palac.art.pl (Pracownia Plastyczna PKZ)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edukacja Artystyczna PKZ
nie tylko dla grup zorganizowanych

W Pałacu Kultury Zagłębia odbywają się zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasi najmłodsi uczestnicy mają zaledwie roczek! Edukacja Artystyczna pozwala na rozwijanie szerokiego spektrum zainteresowań - zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, kabaretowe, teatralne czy szachowe nie mają przed nami tajemnic.

W katalogu poniżej znajdują się wybrane zajęcia dla grup zorganizowanych.

Zajęcia przewidziane dla osób indywidualnych można odnaleźć w zakładce "Edukacja Artystyczna" na górze strony.

Czas trwania zajęć, koszt uczestnictwa, liczba uczestników: zależne od zajęć

Dodatkowe informacje:
Dział Edukacji Artystycznej
pokój 314 (II piętro)
tel. 32 733 88 07 lub 32 733 88 08

ZAPISY NA ZAJĘCIA

---------------------------------------------------------------------------------