Relacje

Zmarł "Papcio Chmiel" Henryk Jerzy Chmielewski

Autor: Iga Długokęcka

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski zmarł 21 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat.

Wybitny polski grafik, rysownik i publicysta zasłynął komiksowymi przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka. Pierwszy utwór z udziałem tych bohaterów ukazał się na łamach "Świata Młodych" w 1957. Jest to najdłużej publikowana polska seria komiksowa, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Tytus, Romek i A'Tomek zdobywali przez lata serca publiczności także w formie pełnometrażowego filmu animowanego, gry komputerowej, gier planszowych, a nawet znaczków Poczty Polskiej.

Henryk Jerzy Chmielewski studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki, a zanim stworzył ww. kultową serię zajmował się kontynuacją komiksu "Sierżant King z królewskiej konnicy" (1947) oraz komiksów własnego pomysłu ("Półrocze bumelanta" i "Witek sprytek"). Był również żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. 

Za swoje zasługi otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Krzyż Armii Krajowej, Order Uśmiechu (1973), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019), Nagroda Zasłużony dla komiksu polskiego (2019).

Fot. Dawid Skoblewski, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org