Dom Kultury Ząbkowice

WYSZKUBEK

Autor: Administrator

Piątkowy wieczór w PKZ Domu Kultury w Ząbkowicach upłynął  na ludowo.

Było swojsko, kolorowo i jak zwykle bardzo miło, a to za sprawą drugiego już spotkania Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszego miasta pod nazwą „Wyszkubek”, a więc tradycyjnego darcia pierza.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji KLIK

Jest to impreza o charakterze regionalnym rozpoczynająca  rok obrzędowy, a jego organizatorem jest Pałac Kultury Zagłębia.  Następne tego typu to Chlebem i solą – raz na ludowo, Święto Chleba (zapoczątkowane w ubiegłym roku) oraz tradycyjne dożynki, czy spotkanie opłatkowe wszystkich KGW z włodarzami Dąbrowy Górniczej.

Wyszkubek złożony był z kilku bloków: konkursowego, a więc skubania pierza, nie tylko przez gospodynie, ale i zaproszonych gości. Tę część wygrały KGW z Trzebiesławic i Antoniowa, i choć techniki skubania pierza oraz metody na osiągnięcie sukcesu były różne to i tak wszędzie dookoła unosił się biały puch – symbol spotkania. Etap warsztatowy – tym razem panie poznawały tajemnice quillingu* – zaowocował wieloma kogutami stworzonymi w ten właśnie sposób oraz spontanicznym odśpiewaniem piosenki „Miała baba koguta”. Znalazło się też miejsce na prezentację dorobku artystycznego oraz kulinarnego kół gospodyń wiejskich. Stół obfitości zaopatrzony we wszelkie smakołyki wytwarzane według domowych receptur kusił, aby od niego w ogóle nie odchodzić i być może tak by się też stało, ale nasze panie są do „tańca i do różańca”, więc nie mogły odpuścić okazji do wspólnego pośpiewania czy potańczenia. Oprawę muzyczną  zapewnił zespół PKZ Swojaki grający muzykę ludową, biesiadną, na co dzień zaprzyjaźniony z KGW. Cieszymy się, że jest dla nas taka impreza, bo pamiętamy tradycyjne skubanie pierza w naszych domach. Dziś w wymiarze symbolicznym, ale świadczy to o kultywowaniu tradycji, możemy spędzić wieczór w miłej i rodzinnej atmosferze i to jest bardzo ważne - mówią przedstawicielki KGW z Antoniowa.

* technika tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru (wikipedia)