Relacje

Wernisaż wystawy Ireny Wiltosińskiej

Autor: Małgorzata Fert

W czwartek 8 października 2015 r. w Sali Agora, odbył się wernisaż wystawy prac Ireny Wiltosińskiej, rodowitej Dąbrowianki, która swoje prace tworzy w technice olejnej, akrylowej oraz pastelu. Od kilku lat ważne miejsce w jej twórczości plastycznej zajmuje malarstwo abstrakcyjne w większych formatach. Wystawa Jubileuszowa zorganizowana została z okazji 25-lecia pracy twórczej artystki oraz 10-lecia jej przynależności do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Pani Małgorzata Majewska – Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, która przywitała artystkę oraz przybyłych gości. W trakcie wernisażu miało miejsce wręczenie Pani Irenie Wiltosińskiej honorowej odznaki „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”, z rąk byłej prezes STZD Pani Teresy Orłowskiej, która jednocześnie pogratulowała malarce osiągnięć artystycznych i życzyła dalszych sukcesów.

Po części oficjalnej goście mogli wysłuchać rozmowy, którą z artystką przeprowadził Pan Krzysztof Macha. Była również okazja do indywidualnego zadania pytań Jubilatce, która opowiedziała o swoich twórczych inspiracjach, osiągnięciach artystycznych, technice wykonywania prac oraz przedstawiła kilka ciekawostek warsztatowych. Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił Pan Andrzej Wilanowski – uczeń warsztatów muzycznych prowadzonych pod okiem instruktora PKZ Wojciecha Wróbla – który umilił gościom czas grą na gitarze akustycznej.

Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Wielu gości przybyło na wernisaż, aby zetknąć się bezpośrednio z twórczością Pani Ireny Wiltosińskiej. Uczestnicy z uznaniem oglądali prezentowane prace dopytując się o ich symbolikę i bodźce będące inspiracją do stworzenia obrazów. Malarka chętnie odpowiadała na pytania, udzielała wskazówek i wyjaśnień oraz opowiadała o swojej twórczości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy do odwiedzania wystawy znajdującej się na pierwszym piętrze w budynku Pałacu Kultury Zagłębia. Ekspozycja dąbrowskiej artystki składająca się z 36 różnorodnych prac, czynna będzie do 26 października 2015 r.

Wstęp wolny.