Edukacja artystyczna

WARSZTATY KABARETOWE

Autor: Grzegorz Drygała

Zajęcia prowadzone są przez instruktora Jarosława Cybę - lidera kabaretu DNO, prezentacja kabaretu DNO film 102 MB , www.dno.pl

Na zajęciach młodzież ma do dyspozycji sprzęt estradowy ( 4-y mikrofony na statywach, odtwarzacz MD, nagłośnienie oraz oświetlenie) co umożliwia uczestnikom zapoznanie się z pracą z mikrofonem i bezpośredni kontakt z tajnikami technicznymi sceny. Uczy się przez to jaki ważny wpływ na spektakl ma odpowiedniej jakości dźwięk oraz światło i jak ważną artystyczną rolę spełnia w przedstawieniu. Początkujące grupy warsztatowiczów, nie posiadające jeszcze własnego repertuaru, debiutują na scenie w skeczach kabaretu „Potem" będącego głównym wzorcem tradycyjnej sztuki kabaretowej. Po takim debiucie kabaret tworzy samodzielnie swój autorski program. Na zajęciach wymyślamy wspólnie tematy skeczów, piszemy teksty, reżyserujemy, gramy, wykonujemy rekwizyty i komponujemy ścieżkę dźwiękową do premierowego spektaklu. Główny nacisk stawiany jest jednak na samodzielną pracę młodych twórców sztuki kabaretowej, ich własnych doświadczeń, spostrzeżeń i przemyśleń natury komicznej. W ramach zajęć odbywają się także warsztaty filmowe gdzie młodzi adepci poznają tajniki sztuki filmowej, podstaw videofilmowania i montażu. Wszystkie występy kabaretów odbywają się głównie w piwnicy kabaretowej gdzie minimum raz w miesiącu liczna widownia oklaskuje nasze efekty pracy.

W tym roku kabarety z Pałacu Kultury Zagłębia uświetniły swoim udziałem "Akcję Zima w Mieście". Statyf, O-Błędny, Knur, Wrzud i Zawał występowały w klubach i świetlicach środowiskowych PKZ.

Do ostatnich przedsięwzięć warsztatowych należy powstanie LIGI KABARETOWEJ odbywającej się co 2 miesiące i finansowej przez ministerstwo kultury. Jest to starcie 4-ech naszych najlepszych kabaretów trzech konkurencjach tematycznych podanych z 3 tygodniowym wyprzedzeniem. Skecze i piosenki są premierowe i oceniane przez publiczność drogą głosowania. Kabaret zwycięski otrzymuje nagrodę finansową oraz punkty liczące się w końcowej klasyfikacji. Po pierwszy starciu prowadzi kabaret Knur przed Statyfem, Wrzodem i O-Błędnymi. Zwycięski kabaret po trzech starciach będzie miał okazję zaprezentowania się w ramach nagrody na dużej scenie przy najbliższej dużej imprezie kabaretowej.
Młodzież korzysta także z porad, instruktażu i żywego kontaktu ze sztuką kabaretową biorąc czynny udział w Dąbrowskiej Ściemie Kabaretowej czyli DebeŚciaKu - ogólnopolskiego przeglądu kabaretów organizowanego przez Pałac Kultury Zagłębia i kabaret DNO, który od 5 lat odbywa się w PKZ-ie oraz cyklicznych imprez z cyklu DebeŚciaK zaprasza.

Zapraszamy wszystkie zorganizowane grupy kabaretowe, młodzież i studentów na nasze zajęcia kabaretowe. Wszelkich informacji można zasięgnąć u opiekuna kabaretów Jarosława Cyby pod numerem tel 608-432-097.