Kino

Projekt Zagłębie Niepodległości

Autor: kamila.szwarc

Istnieje potrzeba zwiększenia świadomości mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego o udziale ich przodków w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Młodzież na lekcjach szkolnych poznaje historię w skali makro, jednak często nie jest to łączone z konkretnymi historiami lokalnymi i rodzinnymi. Zaplanowane przez nas działania mają wielopłaszczyznowy wymiar, są dedykowane dla różnych grup wiekowych (dzieci ze Stowarzyszenia Przyjazny Dom, szkół ponadpodstawowych, młodzieży, dorosłych i seniorów), a ich głównym celem jest budowa wspólnotowości poprzez odkrywanie historii lokalnych oraz historii Polski w kontekście walki o niepodległość.

W ramach projektu Zagłębie Niepodległości Pałac Kultury Zagłębia zrealizował następujące wydarzenia:

1. Projekcja filmu Cud nad Wisłą z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie - to propozycja bezpłatna i ogólnodostępna. Poprzez film opowiadający o Bitwie Warszawskiej 1920 chcemy zachęcić uczestników wydarzenia do wspólnego świętowania i wzmocnienia poczucia wspólnoty w Dąbrowie Górniczej. Przed projekcją, wstęp o politycznym uwikłaniu polskiego kina przedwojennego poprowadzi filmoznawca dr Marcin Skorek.

2. W zakresie warsztatów filmu animowanego stop motion o Józefie Piłsudskim zaprosiliśmy do współpracy Stowarzyszenie Przyjazny Dom. To osiem godzin interaktywnej zabawy w tworzeniu animacji połączone z lekcją historii. Warsztat zakłada podział uczestników na grupy, z których każda może wybrać treści historyczne związane z wojną polsko-bolszewicką i osobą Józefa Piłsudskiego. Każda grupa zostanie zapoznana w krótkim wykładzie wstępnym z okolicznościami historycznymi i będzie realizować jedną scenę filmową. Ostatniego dnia warsztatowego uczestnicy zobaczą efekty swojej pracy. Zajęcia planujemy przeprowadzić w siedzibie PKZ.

3. Wykład i projekcja filmu Piłsudski przeznaczone są dla uczniów i nauczycieli dąbrowskich szkół średnich. Wykład poprzedzający film pt. Dawid i Goliat. Sowiecka Rosja kontra rodząca się Polska. Celem wykładu jest przybliżenie różnic światopoglądowych i kulturowych oraz motywacji politycznych walczących stron.

4. Warsztaty plastyczne to zajęcia przeznaczone dla wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy stworzą pod okiem wykwalifikowanego instruktora dzieło oparte na lokalnej historii związanej bezpośrednio z latami 1918-1920. Nabór na warsztaty będzie prowadzony w wybranych placówkach rozmieszczonych w różnych dzielnicach miasta. Liczymy, że dzięki organizacji wystawy tych prac w późniejszym terminie w różnych miejscach na terenie miasta, uda się tę historię opowiedzieć znacznie szerzej i zachęcić lokalnych mieszkańców do jej głębszego poznania.

24.09 g. 16:00 - Klub Osiedlowy Unikat, kontakt: Katarzyna Książek, tel. 32 733 87 98 
25.09 g. 17:00 - Świetlica Środowiskowa w Strzemieszycach Małych, kontakt: Dorota Kubik, tel. 32 733 87 88
28.09 g. 17:00 - Świetlica Środowiskowa w Antoniowie, kontakt: Edyta Sobieraj, tel. 32 733 87 80
29.09 g. 17:00 - Dom Kultury Ząbkowice, kontakt: Agata Mikonowicz, tel. 32 733 87 92
2.10 g. 16:00 - Klub Osiedlowy Krąg kontakt: Magdalena Koziak, tel. 32 733 87 96

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.