Repertuar

IV edycja Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego - Zagłębie i Sąsiedzi

Autor: Administrator
W dniach 08 - 10 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się już IV edycja Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego - Zagłębie i Sąsiedzi. Do IV edycji MPF zaprosiliśmy zespoły folklorystyczne z województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i oczywiście śląskiego. Przegląd miał charakter konkursu, w którym uczestniczyły dzieci w kategoriach: zespoły śpiewacze i zespoły taneczne oraz dorośli w kategoriach: zespoły śpiewacze, zespoły taneczne, kapele ludowe, śpiewacy ludowi i instrumentaliści.  Występy oceniało jury w składzie: Marek Piotrowski (etnomuzykolog, członek CIOFF), Wiesława Hazuka   (etnochoreograf, członek CIOFF), Michalina  Wojtas (etnochoreograf, ekspert CIOFF ), Marian Gerlich (etnolog, UŚ) a dokumentację powadziła sekretarz jury Katarzyna Sobota - Liwoch (etnograf, Muzeum w Sosnowcu).                              

DO POBRANIA:
pdf IV MPF -_WYNIKI

pdf KONKURS KULINARNY - WYNIKI

 

A teraz trochę liczb: w ciągu trzech dni konkursowych na scenie PKZ wystąpiło ponad 2100 osób. Na tę liczbę złożyło się: 25 zespołów dziecięcych, 49 zespołów śpiewaczych, 17 kapel ludowych, 25 zespołów tanecznych, 22 śpiewaków - solistów i 16 instrumentalistów czyli 154 zgłoszenia. O tym jak wysoki był poziom występów, może świadczyć ilość przyznanych równorzędnych miejsc oraz wyróżnień w każdej kategorii, m.in. pięć I miejsc w kategorii kapele ludowe czy też sześć I miejsc w kategorii zespoły taneczne. Od ubiegłego roku przyznawane jest również GRAND PRIX Przeglądu, w tym roku otrzymał je Zespół Regionalny ,,Istebna".  

W ramach Przeglądu w piątek, 8 kwietnia odbyły się również warsztaty rękodzieła ludowego dla dzieci, na których wytworzone przez siebie rzeczy zabrały na pamiątkę. Warsztaty realizowane były z makramy, wikliny, wiór osikowych, kwiatów bibułkowych oraz tworzenia papieru, barwienia go i pisania gęsim piórem. W sobotę 9 kwietnia można było spróbować potraw kuchni regionalnej na finale Konkursu Kulinarnego „Smaki Regionu".  W konkursie wzięło udział 12 różnych grup kulinarnych a potrawy oceniał Szef Kuchni i właściciel Restauracji „Helikon" w Dąbrowie Górniczej. Natomiast w niedzielę 10 kwietnia odbył się Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła Ludowego, w którym około 20 twórców prezentowało różnorodne produkty.  

SKŁAD JURY:
MAREK PIOTROWSKI - etnomuzykolog, członek CIOFF
WIESŁAWA HAZUKA - etnochoreograf, członek CIOFF
MICHALINA WOJTAS - etnochoreograf, ekspert CIOFF
MARIAN GERLICH - etnolog UŚ


SEKRETARZ JURY:
KATARZYNA SOBOTA - LIWOCH - etnograf, Muzeum w Sosnowcu 


PATRONAT HONOROWY:
PREZYDENT MIASTA DĄBROWA GÓRNICZA

pdf PROGRAM IV MPFORGANIZATOR:                                                          PARTNERZY:                                                                   PATRONAT MEDIALNY:

                        

Zapraszamy do galerii zdjęć z III Międzynarodowego Przeglądu Folklorystycznego KLIK Już wkrótce zapraszamy do obejrzenia zdjęć z IV edycji MPF.


Organizator:

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA  w Dąbrowie Górniczej           

Plac wolności 1, 41-300 Dąbrowa GórniczaKontakt: 

KOORDYNATOR PROJEKTU - Małgorzata Grabiwoda    

tel. 032/ 262-20-61 wew. 39, fax: 032/2622603 e-mail: malgorzata.grabiwoda[at]palac.art.pl