Inaugurujemy muzyczne lato

Inaugurujemy muzyczne lato

Autor: Edyta Piekoszewska

We wtorek w PKZ świętowaliśmy „Muzyczny początek lata”. Pod takim tytułem odbyły się dwa koncerty w wykonaniu Ślaskiej Orkiestry Kameralnej, które były finałem cyklu edukacyjnego „Spotkania z muzyką”. Dzieci z dąbrowskich szkół zawitały w pałacowe progi, wypełniły korytarze swoim perlistym  śmiechem. Program występów obejmował bajkę symfoniczną Piotruś i wilk Sergiusza Prokofiewa i Symfonię dziecięcą Josepha Haydna. Miło było patrzeć na entuzjazm z jakim młodzi widzowie chłonęli zaserwowaną im porcję dobrze doprawionej muzycznej strawy.

Reakcje zainteresowanych na pałacowy program, dowiodła że nawet kojarzona z ciężarem i powagą klasyka, podana w ciekawej i atrakcyjnej formie, może brzmieć świeżo. Prowadząca koncerty, pani Regina Gowarzewska zapraszała dzieci do interakcji, zadając im ciekawe zagadki i skłaniając do zabawy. Intuicyjne rozumienie rytmu, znajomość instrumentów i zainteresowanie pracą orkiestry symfonicznej, które  widoczne były podczas tych wymian, dowiodły skuteczności podejmowanych przez naszą placówkę prób kształcenia smaku muzycznego najmłodszych dąbrowian.

„Spotkania z muzyką” są inicjatywą edukacyjną, działającą w Pałacu już dłuższy czas i cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem. W realizacji projektu naszym partnerem jest Filharmonia Śląska. W tym roku odbyło się 47 spotkań, w których uczestniczyło ponad trzy tysiące dwieście dzieci. Mamy nadzieję że w przyszłym roku uda nam się poprawić ten wynik.

tekst: Grzegorz Marcinkowski
zdjęcia: Grzegorz Drygała