Relacje

Finał spotkań z muzyką

Autor: Edyta Piekoszewska

Muzyka w życiu jest bardzo ważna. Pomaga poszerzać swoje horyzonty, rozwija wyobraźnię i sprawia, że życie staje się bardziej kolorowe. Dlatego też każdy powinien mieć z nią jak najwięcej do czynienia od najmłodszych lat.

Przez cały mijający rok szkolny w Pałacu Kultury Zagłębia realizowany był cykl edukacyjny dla dzieci pod nazwą „Spotkania z muzyką”. Łącznie w pałacowej Sali Kameralnej odbyło się 47  koncertów umuzykalniających, w których wzięło udział 3203 uczniów dąbrowskich szkół podstawowych. Poprzez zabawę poznawali oni muzykę, instrumenty oraz wybitnych kompozytorów, a wszystko to za sprawą artystów Filharmonii Śląskiej. Zwieńczeniem „Spotkań z muzyką” będzie symfoniczny koncert dla dzieci pod nazwą „Muzyczny początek lata”, który odbędzie się w drugi dzień lata, czyli 21 czerwca.

W ciągu ostatnich 10 miesięcy dzieciaki m.in. były w gościnie u Fryderyka Chopina, tańczyły przy swingu Glenn’a Millera, poznały barokowe utwory dawnych dworów i pałaców, śpiewały muzyczne kanony, grały na instrumentach, poznając ich budowę i działanie oraz odbywały muzyczną podróż po świecie. Ostatnie spotkanie zatytułowane „Bliżej słońca, bliżej lata” przeniosło milusińskich w świat letniej przygody. Zanim jednak chwycicie za plecaki i dacie ponieść się wakacyjnej atmosferze, zapraszamy na finałowy koncert, stanowiący podsumowanie wszystkich dotychczasowych spotkań. „Muzyczny początek lata” to widowisko symfoniczne w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Roberta Kabara, który poprowadzi Regina Gowarzewska. W programie słynna bajka Piotruś i Wilk, a także Symfonia dziecięca C-dur Hob. II:47 Josefa Haydna.   

Tymczasem dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom za tak duże zainteresowanie projektem i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych „Spotkaniach z muzyką” już we wrześniu.

Tekst: Olaf Otwinowski

Zdjęcia: Edyta Piekoszewska