Pałac

DEBEŚCIAK 2012

Autor: Grzegorz Drygała

debeciak_2012_z_programem_-_ostXI Dąbrowska Ściema Kabaretowa
30.03. - 01.04.2012
Hala "CENTRUM"
Bilety: 40 zł, 50 zł, 60 zł

 

ticket_pro50.jpg
bnk_biletyna_logo

pdf plan_widowni

Już w marcu odbędzie się kolejna odsłona Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej.

Ostatni weekend marca w hali sportowej Centrum, w Dąbrowie Górniczej stanie się jedynym w swoim rodzaju obiektem, obiektem pożądania i westchnień wszystkich, którym śmiech nie jest obcy. Aby poczuć aromat kabaretowej papryczki, organizatorzy przygotowali specjalny (jak co roku) temat festiwalu - tym razem - piłkarski.

Mało kto wie, że rok 2012 będzie świadkiem powstania największego kabaretu w dziejach polskiej rozrywki, pojawi się nowy twór, nowa formacja rozrywkowa o enigmatycznej nazwie >> Euro2012. Mimo wielu rozterek związanych z budową stadionów, dąbrowski Debeściak postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać czym jest piłka nożna, pokazać jak powinien wyglądać piłkarski klimat i udowodnić że śmiech tak jak sport - to samo zdrowie.

Może na przeglądzie nie będzie Michel'a Platini, może nie przyjedzie Zbigniew Boniek, może w Dąbrowie nie ma morza, ale z tego co wiadomo, bo tak działa poczta pantoflowa, pojawią się znane i lubiane polskie kabarety, w tym Kabaret Moralnego Niepokoju, HRABI czy DNO. Pojawi się prawdziwy kabaretowy klimat, bez frywolnego dopingu, bez udawanych kontuzji i kopania po piszczelach. Jedyny dopuszczony doping będzie zgodny ze statutem FIFA, UEFA i myślą Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej.

Piłka w grze, boisko niemal gotowe wiec jedyne co pozostaje to zaprosić szanowne publiczności na XI Dąbrowska Ściemę Kabaretową. Więcej Info z murawy wkrótce !!!

PROGRAM XI DĄBROWSKIEJ ŚCIEMY KABARETOWEJ

PIĄTEK, 30.03.12 godz. 19.00

SOBOTA, 31.03.12 godz. 16.00 (KONKURS)

+ Koncert niespodzianka

NIEDZIELA, 01.04.12 godz. 17.00

  • KONCERT LAUREATÓW
  • KABARET HRABI w programie "CO JEST ŚMIESZNE"

 

kmnKabaret Moralnego Niepokoju jest z Warszawy. Są najbardziej płodną grupą w historii kabaretów. Zwłaszcza Góral, który teksty wymyśla niemal na zawołanie. W telewizji pojawiają się bardzo często, czasem jednocześnie na kilku kanałach, ale nie przeszkadza im to grać na żywo. I rzadko się powielają! Ich koncerty to nie tylko zabawne skecze, ale także świetne aranżacje muzyczne tworzone przez Bartka Krauza i Wojtka Orszulaka.
KMN to kabaret, który ma najwięcej skeczy w Internecie. Nie ma już chyba człowieka, który by ich nie znał.

hrabijpg.jpgKabaret Hrabi. Pochodzą z Warszawy, Zielonej Góry i Cigacic. Powstali w roku 2002 jako połączenie byłych członków kabaretów: Potem, Hi-Fi, Drugi Garnitur, Miłe Twarze, Pseudonim i E.K. Od razu zwrócili na siebie uwagę programem „Demo", który był prezentacją ich możliwości. Publiczność konała ze śmiechu. Później było już tylko gorzej - na każdym kolejnym spektaklu odnotowywano coraz więcej przypadków zasłabnięcia ze śmiechu, aż okazało się, ze konieczne jest rozpylanie specjalnego „smucącego" gazu, bo tylko on pozwala oglądać kabaret Hrabi bezpiecznie. A mówiąc poważnie, to mają bardzo celny dowcip, potrafią też śmiać się z samych siebie i publicznie eksponować własne wady. Jeśli dodać do tego wdzięk i spontaniczność, uzyskamy mieszankę bardzo dobrego kabaretu, jakim jest właśnie Hrabi. Aż czasem dziw bierze, skąd oni biorą pomysły...

dnojpgKabaret DNO. Są z Dąbrowy Górniczej, gdzie co roku wraz z Pałacem Kultury Zagłębia organizują Dąbrowską Ściemę Kabaretową DebeŚciaK. To przegląd, na którym rywalizują ze sobą najlepsze kabarety w kraju. Mają na swoim koncie wiele sukcesów. Zaistnieli w 1996 i od tego czasu ciągle się rozwijają. Niektórzy patrzyli kiedyś zawistnie i próbowali się od DNA odbić, ale nikomu się nie udało. Mają uznanie zarówno wśród publiczności jak i w środowisku kabaretowym. No i któż nie pozazdrości im gadżetów...

źródło: http://www.kabarety.com.pl/

zdjęcia: archiwum PKZ

 

ORGANIZATORZY:

pkz_logo_-_nowe.jpg
dg.herb.jpg
175_0_4f75ff0ea8ddd6ce13981fb8a685bd2d.jpg

SPONSOR GŁÓWNY:

 gwsh.jpg rokicki.jpg

 

SPONSOR NAGRODY GŁÓWNEJ:
pzu_grupa.jpg
                  
SPONSOR II NAGRODY

 ursa.jpg

  
PATRONAT MEDIALNY:

dziennik-zachodni.jpg
naszemiasto.pl_logo.jpg
echo-miasta.jpg


 

KONKURS XI Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej

 

SZARPANINA
Laureat 2 Nagrody i nagrody za "Najlepszą Puentę" 27 Przeglądu Kabaretowego PAKA 2011 r.
Kabaret istnieje od grudnia 2007 roku, jednak jego członkowie związani są ze sceną kabaretową już od kilku lat. Na swoim koncie jako Szarpanina mają 2 autorskie programy: Wyspa oraz Krajm Storys. Są autorami scenariuszy kilku kabaretonów i koncertów tematycznych, pisują też skecze radiowe w ramach współpracy z Polskim Radiem Szczecin.
Dynamiczny program okraszony porywającą grą aktorską i oprawą muzyczną to cechy, jakimi Szarpaninę określają widzowie, jurorzy i jakimi Szarpanina określa się sama.
Szarpanina to również główny animator życia kabaretowego Szczecina i okolic. Kabaret jest organizatorem największego festiwalu kabaretowego w regionie - Szczecińskiego Przeglądu Autorskich Kabaretów SZPAK, regularnie organizuje kabaretony, spotkania i warsztaty kabaretowe dla młodzieży. 
   
ABELARD GIZA
Osobowość wyjątkowa, o czym może świadczyć już same nazwisko i uroda orientalna. (Pozwolimy sobie wyjąć Wam z ust to pytanie i poświadczamy z ręką na sercu: tak, Abelard jest Polakiem i nie, nie ma jakichkolwiek korzeni w tym czy tamtym bliskowschodnim kraju).
Lider. Kiedy nie pisze skeczów, pisze scenariusze filmowe. Kiedy nie pisze scenariuszów, kręci filmy na ich podstawie. Kiedy nie kręci, ogląda któryś ze swojej kosmicznej kolekcji dvd. A dzięki temu ma pomysły na kolejne scenariusze - lub skecze. Więc zasiada do pisania... Abelard jest wporzo
To właśnie w jego głowie urodziły się takie filmiki jak Parodia Zwiastuna Filmowego (Leszek Balcerowicz - Historia Nieznana), Janko Muzykant - Makking Off czy Akademik - Zwiastun Horroru. Dodatkowo Abelard poczynił również kilka produkcji długometrażowych, między innymi W stepie Szerokim. 
   

KACPER RUCIŃSKI
to polski artysta kabaretowy z Malborka, uprawiający stand-up comedy. W swoich monologach porusza tematy które dotyczą każdego nas w życiu codziennym, ale potrafi zaprezentować to w taki sposób, że na długo będziemy o jego występie pamiętać. Kacpra Rucińskiego charakteryzują umiejętności gawędziarskie, błyskotliwe puenty oraz znakomity kontakt z publicznością, umożliwiające swobodne i dowcipne przedstawianie przemyśleń charakterystycznych dla przedstawicieli młodego pokolenia. W roku 2009 i 2010 odniósł wiele sukcesów na polskiej scenie kabaretowej i zgodnie przez wszystkich typowany jest na przyszła gwiazdę polskiego stand up-u.

   
kmp_1.jpg

 

KABARET MŁODYCH PANÓW
Młodzi Panowie są z Rybnika. Ale zobaczyć ich można wszędzie, ponieważ ciągle jeżdżą z występami. Powstali z byłych członków kabaretu Dudu i Noł Nejm, a za swojego mistrza uważają nieżyjącego już Olka Chwastka - duchowego przywódcę rybnickich satyryków.
Decyzja, jak mówią , wzięła się z tęsknoty - za sceną , za odmianą, za Rybnikiem... każdy miał jakieś osobiste powody. Zebrało się więc tych kilku tęskniących razem - i założyli kabaret. Nie był to już spontaniczny, studencki zryw, jak dawniej, ale dobrze przemyślany i opracowany projekt artystyczny.
Już na pierwszych występach zaczęli odnosić sukcesy, co świadczyło o trafności pomysłów. Z dnia na dzień było coraz lepiej i tak jest do dziś. Gdy wychodzą na scenę, publiczność wpada w szał i płacze ze śmiechu. Nie boją się satyry społecznej i politycznej, ale dawkują ja z pomysłem i ze smakiem. Inteligentny dowcip i zaskakujące pointy są domeną ich występów. Są teraz w pełni sił, u szczytu sławy, co nie znaczy, że nie mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć... 
   
ŚWIERSZCZYCHRZĄSZCZ
Kabaret działa prężnie od 2007 roku. W swoim dorobku ma trzy premiery, z zczego ostatnia odbiła się szerszym echem w Polsce i na świecie zdobywając ogólną sympatię widowni i szereg nagród, w tym pierwszą nagrodę na festiwalu PAKA'08.
Kabaret prezentuje oryginalną formę sceniczną, łącząc starannie zaplanowany ruch z jeszcze staranniej przygotowanym dźwiękiem. Uniwersalność przekazu w którym ruch i dźwięk odgrywają zasadniczą rolę sprawia, że zespół świetnie się sprawdza występując dla zagranicznej publiczności.
Świerszczychrząszcz jako The Worms (oryginalna nazwa nie do wymówienia poza granicami naszego kraju) reprezentował z powodzeniem Polskę na Festiwalu Komedii w Grecji (Saloniki 23-26.10), na Międzynarodowym Festiwalu Komedii w Waszyngtonie (1-8.11.08) i na Festiwalu Środkowoeuropejska Karuzela Teatralna w Wiedniu (19.11.08). 
   
CZWARTA FALA
Równie młody, jak i doświadczony kabaret, którego twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych i niedorzecznych aspektów, pozornie zwyczajnych sytuacji. Bardzo specyficzny styl poczucia humoru prezentowanego przez Zespół ma swoje odzwierciedlenie w tematyce poszczególnych skeczy. Jednakże każdy z nich jest tak rozbudowany tekstowo i wizualnie, iż wszyscy widzowie, niezależnie od wieku, znajdują coś, co przyciąga ich uwagę. Świadczą o tym zdobyte nagrody publiczności oraz liczne zaproszenia na występy w całej Polsce.
   
pl_29image.jpg
KABARET CZESUAF
pochodzi z Poznania. Tworzy go trzech mężczyzn łączących młodzieńczą, wręcz ułańską fantazję z niemałym doświadczeniem scenicznym zdobywanym od kilku lat podczas występów w całej Polsce.
Czesuaf umiejętnie łączy humor społeczno-obyczajowy ze sporą dawką absurdu. Ta mieszanka jest znakomicie przyjmowana przez widownię zarówno w małych, kameralnych salach, jak i podczas imprez firmowych oraz widowisk plenerowych. Potwierdzeniem wysokiego poziomu reprezentowanego przez Kabaret Czesuaf są liczne nagrody zdobywane na najważniejszych polskich przeglądach kabaretowych, m.in. II Nagrody na przeglądach PAKA 2007 i 2009.
Najnowszy program Czesuafa nosi tytuł "Stereo-Typy". Jest to ponad 60 minut znakomitej zabawy przy skeczach i piosenkach opartych na nietuzinkowym, inteligentnym dowcipie.