Relacje

Cztery pokolenia w Sto na sto

Autor: Magdalena Koziak

Program "Sto na sto" był jubileuszowym tortem dla Dąbrowy Górniczej - z okazji stulecia nadania praw miejskich promował stu interesujących jego mieszkańców. Wisienką na torcie, czyli ostatnim spotkaniem, było przedstawienie publiczności czterech pokoleń utalentowanej rodziny Walugów.

Państwo Anna i Adam Walugowie, ich córka Agnieszka Herman, wnuczka Magdalena i prawnuczka Michalina – to obraz współczesnej, choć niezwykłej rodziny kontynuującej tradycje, troszczącej się o szacunek dla pamięci i historii przodków oraz wykorzystującej w pełni możliwości edukacji artystycznej, które oferuje Dąbrowa Górnicza. Anna i Adam są śpiewakami chóru Zorza, Agnieszka jest solistką Helikonu, a Magda pisze poezję. Cała rodzina aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta.

Podczas spotkania nie zabrakło występu wokalnego Agnieszki Herman z akompaniującym jej przy fortepianie Janem Cyziem. O podkreślenie przedświątecznej atmosfery zadbał też utalentowany pianista Łukasz Szubski grając najpopularniejsze świąteczne utwory.

W drugiej części programu wystąpili Marta Gabryś i Rafał Kozieł, którzy reprezentowali Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i  grupę solistyczną Helikonu. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali indywidualnie i w duecie, po mistrzowsku. Interesująco opowiadali o swoim życiu, pasjach i działalności społecznej związanej m.in. z organizacją i obchodami stulecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej. Ze szczególnym uznaniem publiczności spotkał się utwór skomponowany do słów wiersza ks. Jana Twardowskiego Pomódlmy się w Noc Betlejemską, po wykonaniu którego zapadła nastrojowa cisza, by po chwili burzą oklasków podziękować wykonawcom i twórcy tych przepełnionych mądrością zdań, które warto przypominać, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia.
 

Tekst i zdjęcia: Lidia Wolny