Relacje

Bliskie spotkania z muzyką część 4

Autor: Olaf Otwinowski

„Przeboje mistrzów. Słynne utwory muzyki klasycznej” – to tytuł ostatniej (przed przerwą wakacyjną), nietypowej lekcji z cyklu „Spotkania z muzyką”. Jak zwykle najmłodsi uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje muzyczne horyzonty poprzez zabawę i współpracę oraz poznać działanie instrumentów, dzięki współpracy Pałacu Kultury Zagłębia z muzykami Filharmonii Śląskiej.

Cykl zatytułowany „Spotkania z muzyką” ma na celu pokazać muzykę w nieco inny sposób. Nie jest to forma normalnego koncertu, ani normalnej lekcji muzyki. Jest to połączenie muzyki na żywo, zabawy, wiedzy i wspólnego działania – ziarnko, z którego może wykiełkować prawdziwa pasja muzyczna. Poprzednie spotkania dotyczyły muzyki gospel, wiosennych utworów muzyki klasycznej oraz muzyki operowej.

Podczas wczorajszej odsłony „Spotkań z muzyką”, uczniowie z klas podstawowych poznali budowę oraz zasady działania fortepianu, klarnetu i skrzypiec. Oprócz tego wspólnie z muzykami zagrały menueta, zatańczyły poloneza, wymyślały nazwę dla polki oraz maszerowały w rytm „Marsza Tureckiego”, autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta. Muzycy FŚ zagrali słynny motyw z musicalu „Skrzypek na Dachu” pod tytułem „Gdybym był bogaczem” oraz „Czardasza” Johannesa Brahms’a. Do tego ostatniego dzieci musiały wyklaskiwać rytm, co samo w sobie nie jest prostym zadaniem, gdyż jest on bardzo zmienny. Podsumowując, spotkanie można z całą pewnością uznać za udane, o czym świadczyły rozentuzjazmowane twarze dzieci.

Na kolejne „Spotkania z muzyką” zapraszamy już we wrześniu, po wakacyjnej przerwie.

 

Zdjęcia: Edyta Piekoszewska