Kino

Zurbanizowani - seans filmowy

Data wydarzenia:
19 Maj 2017 godz. 14:00
Lokalizacja:
Kino KADR
Ceny biletów: 
wstęp wolny - darmowe bilety do odebrania w punkcie informacyjnym PKZ od 11.05.2017

Seans filmowy w ramach V Kongresu Ruchów Miejskich.

Gatunek: dokumentalny, kraj produkcji: Wielka Brytania 2011, czas trwania: 85 min
Reżyseria: Gary Hustwit

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60%. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów.

Po Helvetice i Objectified - filmach poświęconych sztuce projektowania znaków drukarskich i przedmiotów - Gary Hustwit postanowił zmierzyć się z nieco szerszym tematem. W ostatniej części trylogii dizajnu bierze na warsztat projektowanie miast i dowodzi, że w dobie postępującej urbanizacji staje się ono jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Wracając do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki (pojedynek Jacobsa i Mosesa o Nowy Jork), poprzez współczesne ruchy obywatelskie (protest Stuttgart 21) i wypowiedzi ekspertów, aż po spektakularne porażki zarządzania przestrzenią zabudowaną (Brazylia jako nieudane wcielenie idei modernizmu), pokazuje kto i w jaki sposób naprawdę kształtuje miasto.

Po filmie znajdzie się czas na dyskusję. O filmach będzie można porozmawiać ze specjalnie zaproszonymi gośćmi (architektami oraz urbanistami).

Wydarzenie towarzyszące: Weekend z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

dystrybutor: Against Gravity

Organizatorem wydarzenia jest Związek Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH, natomiast współorganizotorami w Dąbrowie Górniczej są Pałac Kultury Zagłębia, Urząd Miejski oraz Inicjatywa Dąbrowska.

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia