Repertuar

Zima w środku lata. O pewnym mokrym Utopcu - spektakl Teatru Lufcik Na Korbkę

Data wydarzenia:
25 Sierpień 2023 godz. 11:00
Lokalizacja:
Inna lokalizacja
Ceny biletów: 
wstęp wolny

25 sierpnia o godz. 11:00 zapraszamy wszystkich na Plac Wolności! Odbędzie się tam wyjątkowy spektakl o intrygującym tytule Zima w środku lata. O pewnym mokrym Utopcu. Przedstawienie w wykonaniu artystów Teatru Lufcik na Korbkę.

Wyobraźcie sobie największego zrzędę świata, wiecznie niezadowolonego i skwaszonego, któremu nic się nie podoba. Tak, to właśnie Utopiec nie cierpi zimy i każdy, nawet najmniejszy płatek śniegu, zamienia w kropelkę wody. Bo nie obce mu są z czarami i magią przygody! Czy dacie rade przekonać tego marudę, że zima, lód i mroźne miesiące są równie wspaniałe, co lato? Przy okazji dowiecie się, skąd na Śląsku wziął się węgiel, zatańczycie z uroczą Meluzynką i dowiecie się co robić, by naszej planecie żyło się lżej. A kto wie, może razem nawet wyczarujemy śnieg...

Lufcik na Korbkę to kolektyw teatralny, opierający swe prezentacje na wielorakich technikach scenicznych – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima, fireshow. Dla dużych i dla małych.

Bajki i bery są bardzo mocno związane tak z kulturą, jak i naszą tożsamością. Lufcik na korbkę pomoże poznać dzieciom część historii regionu, z którego pochodzą. Opowiadać o Śląsku będziemy po polsku, jednak kształtując w sposób ciekawy i zabawny wiedzę o naszym regionie i wprowadzając śląskie słownictwo. Dlaczego po polsku? Śląska gwara to najbardziej staropolski z polskich dialektów. Jednak wiele dzieci w ogóle nie potrafi mówić po Śląsku - im młodsze pokolenie, tym mniejsza znajomość gŏdki. Projekt aktywizuje także ludzi starszych oraz pozwala im na wkład w rozwój i ochronę niematerialnych dóbr kultury (pamięć), dając poczucie bycia potrzebnymi. Takie działania kształtują przywiązanie do naszej lokalnej mikroojczyzny.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

W przypadku niesprzyjającej pogody spektakl odbędzie się w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.