Kino

Zagubieni - Letnie Kino Plenerowe 2018

Data wydarzenia:
21 Lipiec 2018 godz. 21:30
Lokalizacja:
Impreza plenerowa
Ceny biletów: 
wstęp wolny

Gatunek: dramat, komedia; kraj produkcji: Czechy, 2015; czas trwania: 107 min
Reżyseria: Petr Zelenka; obsada: Alena Doláková, Marcial Di Fonzo Bo, Jana Plodková, Stanislas Pierret

Petr Zelenka, jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, powraca po 6 latach przerwy z komedią Zagubieni. Nowy film twórcy Roku diabła, Guzikowców, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie i Braci Karamazow to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks "nieuczestniczenia we własnej historii".

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i  Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji - bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu - przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową - wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

W swojej szalonej komedii Zelenka pokazuje, że historię pisze się nieustannie od nowa. Wszystko to z inteligentną ironią, w duchu padających w filmie słów Hrabala: Czesi to śmiejące się bestie.​​​​ Zagubieni aż proszą się o polską odpowiedź, która zmierzyłaby się z naszą własną historią.

źródło: gutekfilm.pl