Galeria

Wystawa tkana podwójnie - wykład i pokaz tkania - midisaż

Data wydarzenia:
21 Kwiecień 2023 godz. 11:00
Lokalizacja:
Sala konferencyjna I, 218
Ceny biletów: 
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych od 11 kwietnia (godzina 12:00)

21 kwietnia o 11:00 zapraszamy na midisaż Wystawy tkanej podwójnieJanowskiej Tkaniny Dwuosnowowej. Midisaż będzie miał charakter wykładu połączonego z pokazem tkania, który poprowadzi Karolina Radulska w Sali Konferencyjnej (nr 218) Pałacu Kultury Zagłębia. Wydarzenie odbywa się w ramach 13. Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi.

Na midisaż obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 11 kwietnia (godzina 12:00). Wejściówkę można odebrać osobiście w Punkcie Informacyjnym Pałacu Kultury Zagłębia lub zarezerwować telefonicznie pod nr tel. (32) 733 88 22. 

Karolina Radulska urodziła się i wychowała w rodzinie tkackiej. Od najmłodszych lat obserwowała pracę twórczą swojej babci Aureli Majewskiej – znanej i utytułowanej tkaczki, która współpracowała m.in. z prof. Eleonorą Plutyńską oraz Barbarą Hulanicką. W 2013 nauczyła się tkać techniką dwuosnowową od utytułowanej i znanej tkaczki, swojej teściowej Danuty Radulskiej. Obecnie jest przedstawicielką najmłodszego pokolenia tkaczek w janowskim ośrodku tkackim i bardzo stara się, aby rodzinne tradycje nie zaginęły. Od 2013 corocznie bierze udział w konkursach na tkaninę dwuosnowową, gdzie osiąga znaczące wyniki. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych m.in. w muzealnych kolekcjach etnograficznych w Białymstoku, Łodzi, Janowie. Od kilku lat współpracuje z Dorotą Rychlik, właścicielką galerii, dzięki czemu jej dywany prezentowane są na Szetlandach (Wielka Brytania) oraz z Izumi Fujita, promotorką polskiej sztuki ludowej, która przygotowuje wystawy tkaniny dwuosnowowej w Japonii, gdzie również prezentowane są jej prace. Dzieła wykonane podczas współpracy z Tomaszem Koszewnikiem, polskim projektantem, prezentowane były na wystawie „Force Field” na weneckiej Giudecce (2019). Karolina Radulska prowadzi także zajęcia tkackie i zapoznaję uczestników z lokalnym dziedzictwem kultury, jakim jest tkanina dwuosnowowa.

Na wystawie w Pałacu Kultury Zagłębia prezentowane są największe typy tkanin - dywany i makaty. Ekspozycja powstała we współpracy z Izbą Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie. 

 

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala konferencyjna I, 218

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia