Kino

"Wyprawy ekstremalne": A.Doba, L.Cichy, K.Wielicki, G.Kuśpiel oraz zespół Beltaine

Data wydarzenia:
25 Październik 2015 godz. 16:00
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
Wstęp wolny - za okazaniem bezpłatnej wejściówki (ilość miejsc ograniczona)
Brak biletów
Osoby bez wejściówek będą wpuszczane na salę tylko w przypadku dostępnych wolnych miejsc na sali

Program poprowadzą :

  • Beata Tomanek  - dziennikarka Polskiego Radia Katowice, podróżniczka
  • Grzegorz Kuśpiel -  kustosz działu etnograficzno-podróżniczego w Muzeum Miejskim Sztygarka, podróżnik dąbrowski

W programie pt. "Wyprawy ekstremalne" spotkamy się z Aleksanderm Dobą (oceany), Krzysztofem Wielickim, Leszkiem Cichym (góry) oraz Grzegorzem Kuśpielem (jaskinie). Na scenie Pałacu wystapi także zespół Beltaine.

 

Aleksander Doba - Podróżnik Roku National Geographic 2015.
Jest pierwszym człowiekiem na świecie, który przepłynął kajakiem Atlantyk z kontynentu na kontynent łodzią nie wyposażoną w żaden inny napęd, poza wiosłem i zrobił to już dwukrotnie. Pełna energii opowieść o tym, że człowiek, jeżeli tylko chce - może dużo… podana jednak z właściwym dla Olka poczuciem humoru i dystansu do samego siebie. Pierwszy raz w Zagłębiu! Tutaj trzeba być…

Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki Ludzie Everestu
Dokonali pierwszego w historii światowego himalaizmu zimowego wejścia na EVEREST (8848mnpm) . Swoją opowieścią przeniosą Państwa  w najwyższe góry świata i to w sam środek himalajskiej zimy!!! Barwne, choć nierzadko dramatyczne opowieści o pasji, wyrzeczeniach, ludziach i górach. Wielka duchowa uczta…

Krzysztof Wielicki - całe lata wspinania, we wszystkich górach świata. Wspinał się w Tatrach, Dolomitach, Alpach, Kaukazie, Alasce, Pamirze, Hindukuszu, Alpach Nowej Zelandii, Kenii,  Karakorum i Himalajach Udział w 28 ekspedycjach w góry najwyższe, najczęściej międzynarodowych, ( kierował 12-ma wyprawami). Zdobywca Korony Himalajów. Członek międzynarodowych organizacji: GHM(Francja), CAI(Włochy), The Explorers Club ( USA), IMA(Gruzja).

Leszek Cichy - jeden z dwójki pierwszych ludzi na Ziemi, którzy zimą stanęli na najwyższej Górze Ziemi – Mount Everest .Jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi: z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc.– polski alpinista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, finansista, obecnie przedsiębiorca.

Grzegorz Kuśpiel
W drodze do wnętrza Ziemi… Podróżnik dąbrowski opowie o polskich wyprawach speleologicznych na wszystkie kontynenty Ziemi.. Od ponad 30 lat uczestniczy w wyprawach jaskiniowych, górskich i etnograficznych w różne rejony świata. Kierownik pierwszych w historii polskiej speleologii wypraw do Papui Nowej Gwinei. Założyciel Działu Etnograficzno-Podróżniczego w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Zespół Beltaine
Grupa powstała w 2002 w Katowicach. W 2004 wydali swój debiutancki album Rockhill, który zdobył nagrodę Wirtualne Gęśle w internetowym głosowaniu na najlepszą folkową płytę roku 2004. Również drugi album - "KONCENtRAD", został laureatem plebiscytu Wirtualne Gęśle w roku 2008 . W 2010 grupa wydała swój trzeci album - Triú, który także zdobył nagrodę Wirtualne Gęśle. Nagroda została tym razem wręczona dopiero 13 listopada 2011 podczas występu grupy Beltaine w Białołęckim Ośrodku Kultury (Warszawa). statuetkę Wirtualnych Gęśli wręczył Eddie Brannigan – Pierwszy Sekretarz Ambasady Irlandii w Polsce.

Zespół daje około 100 koncertów rocznie. Koncertował także za granicą (m.in.: Festiwal Beltaine - Słowacja, Folkovy Kvitek - Czechy, Międzynarodowy Festiwal Ethno-Jazz – Mołdawia), Guinness Irish Festival w Szwajcarii, Rainforest World Music Festival w Malezji. Grupa jest współorganizatorem kilku imprez celtyckich, m.in.Irlandzkiej Majówki oraz Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie.

Spotkanie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury Zagłębie Wood w ramach cyklu spotkań z podróżnikami.

Głównym organizatorem spotkania jest Muzeum Miejskie Sztygarka, do którego zapraszamy na inne spotkania organizowane w ramach Festiwalu.

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia