Kino

Wykład Jakuba Dziewita pt. Od Blue Marble do Czarnobyla... - cykl Fotografia w Kadrze

Data wydarzenia:
05 Grudzień 2019 godz. 18:00
Lokalizacja:
Kino KADR
Ceny biletów: 
8 zł

Drugim gościem nowego cyklu Fotografia w Kadrze będzie Jakub Dziewit - kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, metafotograf, animator kultury, niezależny kurator. Myślą przewodnią spotkania zatytułowanego Od Blue Marble do Czarnobyla, czyli jak fotografia zawładnęła wyobraźnią będzie opowieść o tym, jak wyobrażamy sobie świat i dlaczego to wyobrażenie jest stricte fotograficzne.

Jeśli przyjmiemy, że nikt z nas, czytających te słowa, nie jest kosmonautą/tką, to dosyć zaskakujące może być to, że wszyscy wiemy, jak wygląda Ziemia widziana z kosmosu. Więcej nawet - ten obraz błękitnego globu jest na stałe wpasowany już w nasze myślenie, aż trudno jest sobie wyobrazić, że kiedyś mogliśmy tego widoku nie znać. Tymczasem pierwsze zdjęcie Ziemi z Kosmosu (nazwane Blue Marble) zostało zrobione raptem niecałe 50 lat temu. Zdjęcie to rozprzestrzeniło się jednak tak szybko i gwałtownie, że dzisiaj nikt nie potrafi sobie Ziemi wyobrazić inaczej (np. biegunem południowym do góry). Historia ta będzie punktem wyjścia do opowieści o tym, jak fotografia zawładnęła zbiorową wyobraźnią i jak dzięki niej doskonale wiemy, jak wyglądają Indianie, Australia, Syria w trakcie wojny domowej czy chociażby Czarnobyl po awarii w elektrowni atomowej (chociaż mało kto wie, jak wyglądał przed).

Jakub Dziewit - w działalności badawczo-naukowej zajmuje się kulturą wizualną oraz wykorzystaniem mediów w antropologii. Autor monografii naukowej Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii, współredaktor tomu Patrzenie i widzenie w kontekstach kulturoznawczych. Autor albumu This is not another Martin Parr exhibition oraz kilku fotograficznych wystaw indywidualnych; kurator ponad 20 wystaw fotograficznych i malarskich. Pomysłodawca i kurator projektu Galerii Tymczasowej w Katowicach, koordynator ze strony Galerii Szarej programu rezydencji Praca z nadzieją na…, realizowanego w 2018 we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. W okresie lipiec-listopad 2018 stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Wykładowca warsztaty-fotograficzne.org.

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia