Autor: Arthur Miller
Reżyseria: Jeremy Herrin
Czas trwania: 165 minut
Obsada: Sally Field (Kate Keller), Bill Pullman (Joe Keller), Jenna Coleman (Ann Deever), Colin Morgan (Chris Keller)
Laureaci prestiżowych wyróżnień - Sally Field (Stalowe magnolie, Forrest Gump, Pani Doubtfire, Lincoln) i Bill Pullman (Dzień niepodległości czy nagrodzona w Gdyni Ukryta gra) w poruszającej adaptacji sztuki Wszyscy moi synowie znakomitego dramaturga Arthura Millera.
Ameryka, 1947 rok. Życie małżeństwa Kellerów pełne jest sukcesów. Zbudowali dom, wychowali dwóch synów i prowadzą dobrze prosperujący biznes. Lecz nic nie trwa wiecznie. Spokojne życie Joego i Kate zacznie się powoli rozpadać, gdy na ich drodze pojawi się tajemnicza postać z przeszłości. Ukrywana przez lata prawda wychodzi na jaw, a cena amerykańskiego snu okazuje się być dla bohaterów za wysoka.
W obsadzie wyreżyserowanego przez Jeremy’ego Herrina (NT Live: This House, People, Places&Things) spektaklu znaleźli się również, znana z roli królowej Wiktorii w serialu BBC, Jenna Coleman (Victoria) oraz, uwielbiany za rolę Merlina w młodzieżowej produkcji tej samej stacji, Colin Morgan (Merlin).
Wszyscy moi synowie to druga sztuka w dorobku Arthura Millera. Jego pierwsza próba scenopisarska The Man Who Had All The Luck okazała się porażką i została zdjęta z afisza po zaledwie czterech przedstawieniach. Rzekomo Miller odgrażał się, że porzuci pisanie, jeśli jego kolejna sztuka nie odniesie sukcesu. Na całe szczęście dla widzów i światowej sceny teatralnej, spektakl Wszyscy moi synowie spotkał się z ciepłym przyjęciem przez nowojorską widownię, doczekał się ponad 300 wystawień, a także dwóch adaptacji filmowych.
Miller oparł swoją sztukę na prawdziwych wydarzeniach. W latach 40. XX wieku na jaw wyszły zaniedbania i malwersacje w jednej z amerykańskich firm produkujących silniki lotnicze przeznaczone do celów wojskowych. W wyniku nielegalnych działań do amerykańskiej armii trafił wadliwy sprzęt. Trzech oficerów lotnictwa zostało skazanych i zwolnionych ze służby.
Na twórczość Arthura Millera silny wpływ wywarł znany XIX-wieczny dramaturg Henryk Ibsen. Widać to wyraźnie, gdy porównamy Wszystkich moich synów do jednej z najbardziej znanych sztuk Ibsena, Dzikiej Kaczki. Miller zaczerpnął motyw dwóch partnerów biznesowych, z których tylko jeden ponosi konsekwencje nielegalnych i nieetycznych działań firmy. Pożyczył również ideę moralnej doskonałości bohatera, jako źródła jego problemów.
Zawarta w dramacie Millera krytyka idei amerykańskiego snu była przyczyną oskarżenia autora w latach 50. (w epoce tzw. makkartyzmu) o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego.
źródło: nazywowkinach.pl