Repertuar

Wianki 2023 - obrzędy Nocy Świętojańskiej w Parku Zielona

Data wydarzenia:
23 Czerwiec 2023 godz. 17:00
Lokalizacja:
Impreza plenerowa
Ceny biletów: 
wstęp wolny

23 czerwca o godz. 17:00 zapraszamy do Parku Zielona na WIanki! 

W Parku Zielona przy fontannie odbędą sie tradycyjne obrzędy nocy świętojańskiej - puszczanie wianków na rzece oraz pokaz tańców ludowych Beskidu Śląskiego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”.

Zapraszamy! Wstęp wolny

Noc świętojańska miała oprócz witania nadchodzącego lata również i inne zadanie. Miała łączyć w pary ludzkie serca, które rozgrzane otaczającą je, piękną nocną aurą miały być skore do miłości. Dlatego noc tę uważano za porę na zaloty młodzieńców, którzy rywalizowali między sobą o względy pięknych dziewcząt. Te z kolei przez cały wieczór śpiewały pieśni miłosne i tańczyły w białych przepasanych bylicą strojach wokół rozpalonych ognisk. 

Jednak najważniejszym zwyczajem, który zachował się do naszych czasów jest puszczanie na wodę kolorowych wianków. Była to czynność wykonywana przez znajdujące się na wydaniu dziewczęta. Wiły one z różnych polnych i ogrodowych kwiatów, takich jak chabry, maki, rumianki, ruty czy też z róż wianki, które były symbolem panieństwa. Przywiązywano je do deseczki, do której wcześniej przymocowano świeczkę. Tak przyrządzony wianek puszczały na wodę. Wielką i szczerą miłość, szybkie zamążpójście oraz długie i szczęśliwe życie wróżyło to, gdy oba wianki szybko oddalały się od brzegu, płynęły równo z prądem wodnym, podpłynęły blisko siebie lub zostały wyłowione przez tego jedynego, ukochanego młodzieńca. O takim rezultacie marzyła każda puszczająca wianki dziewczyna.