Repertuar

Wesoła Wdówka. Operetka Opery Śląskiej

Data wydarzenia:
20 Marzec 2015 godz. 19:00 - 21:45
Lokalizacja:
Sala teatralna PKZ
Ceny biletów: 
Parter - 60 zł
Balkon I - 50 zł,
Balkon II - 40 zł

piątek, 20 marca
godz. 19.00
Sala Teatralna

Operetka w 3 aktach Franza Lehara
czas trwania spektaklu: 2 godz. 40 min. – 2 przerwy

Inscenizacja, reżyseria i choreografia: Henryk KONWIŃSKI
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFIN     
Scenografia: Ireneusz DOMAGAŁA
Kierownictwo baletu: Olga KOZIMALA-KLIŚ
Kostiumy: Zofia de INES      
Przygotowanie chóru: Krystyna KRZYŻANOWSKA-ŁOBODA


fot. Tomasz Zakrzewski

Hanna Glawari, piękna wdowa po bankierze Ponteverdy, jedyna spadkobierczyni 20 milionów dolarów przybywa do Paryża. W księstwie Pontevedro podejrzewają, iż zamierza wydać się ponownie za mąż, a ślub z Francuzem mocno nadwyrężyłby kondycję finansową jej kraju. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wyswatanie Hanny z rodakiem; czym ma się zająć sympatyczny utracjusz hrabia Daniło. Z uwagi na sumę, o jaką toczy się gra, Wesoła Wdówka staje się obiektem szczególnych względów ze strony wielu panów.

fot. Tomasz Zakrzewski
 
Wiecznie młoda, tryskająca radością i humorem operetka o miłości, wierności, zdradzie małżeńskiej, o poczuciu honoru i odpowiedzialności. Historia owiana niepowtarzalną atmosferą paryskich kabaretów, nieskrępowanych zabaw na sali balowej. Wyjątkowej urody muzyka, niezapomniane arie i duety (Wieczorem jest Maxim, Wilio o Wilio, Usta milczą – dusza śpiewa).
 
fot. Tomasz Zakrzewski
 
Wesoła wdówka stała się największym sukcesem swego gatunku w XX wieku, mimo iż nikt nie spodziewał się tego na premierze. Impresario wiedeńskiego teatru Emil Steininger, tak długo rozdawał darmowe bilety (na pierwszych spektaklach sala świeciła pustkami), aż urok operetki podbił publiczność całego miasta. Po kilku tygodniach ludzie szturmowali kasy biletowe, a na Wesołą wdówkę zapanowała moda, nie tylko w Wiedniu, ale wkrótce na scenach całego świata. Jej popularność trwa po dziś dzień.

Lokalizacja na planie PKZ

Plan piętra
Sala teatralna PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia