Galeria

Wernisaż wystawy: Druty Made In Slovakia

Data wydarzenia:
18 Listopad 2016 godz. 17:00
Lokalizacja:
Galeria sztuki PKZ
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

18 listopada o godzinie 17.00 zapraszamy na wernisaż niezwykłej wystawy drucianych arcydzieł, na którą składać się będą eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum Považskiego w Žilinie oraz zbiorów słowackich artystów. Na wystawie znajdą się wyroby słowackiego druciarstwa, współczesnych rzemieślników i artystów słowackich, którzy wykorzystują w swoich pracach wyjątkową tradycję dawnych słowackich mistrzów.

Druciarstwo to charakterystyczne rzemiosło Słowacji. Druciarzami początkowo byli chłopi, którzy za pomocą drutu naprawiali i ulepszali naczynia ceramiczne. Bardzo szybko zorientowali się, że z drutu można wykonać wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak: czajniki, klatki dla ptaków, zabawki, dzbany i wiele innych. Położenie geograficzne i słowiański język sprawiły, że druciarze zaczęli chętnie odwiedzać Polskę z początkiem XIX wieku, zakładając również na naszych terenach swoje warsztaty napraw i rękodzieła. Drut okazał się bardzo wdzięcznym materiałem artystycznym, co zaowocowało wykonywaniem przestrzennych ozdób oraz rzeźb od połowy wieku XX. Dziś arcydzieła cenionych mistrzów druciarstwa pokazywane są w prestiżowych galeriach na całym świecie – w tym i Galerii Pałacu Kultury Zagłębia.

Lokalizacja na planie PKZ

Legenda

IkonaWejścieIkonaKasaIkonaInformacjaIkonaSchodyIkonaWindaIkonaWinda dla niepełnosprawnychIkonaWejście dla niepełnosprawnych
IkonaWC dla kobietIkonaWC dla mężczyznIkonaWC ogólneIkonaWC dla niepełnosprawnychIkonaGarderobaIkonaSzatnia