Repertuar

w Zieloną gramy - Kwintet Śląskich Kameralistów | PRZENIESIONY DO PKZ

Data wydarzenia:
20 Sierpień 2022 godz. 17:00
Lokalizacja:
Impreza plenerowa
Ceny biletów: 
Wstęp wolny

KONCERT ZOSTAJE PRZENIESIONY DO PAŁACU KULTURY ZAGŁĘBIA ZE WZGLĘDU NA POGODĘ.

Trzeci z koncertów plenerowych w ramach II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka! 20 sierpnia o 17:00 w Kręgu Tanecznym Parku Zielona usłyszymy Kwintet Śląskich Kameralistów!

Sierpniowa odsłona cyklu w Zieloną gramy pod szyldem II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka to koncerty plenerowe prezentujące przyjemną muzykę kameralną w wykonaniu uznanych artystów. Głównym założeniem cyklu jest zagospodarowanie wolnego czasu mieszkańcom miasta, regionu i województwa, korzystając z pięknych przestrzeni dąbrowskiego parku. Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę sierpnia o g. 17:00. Organizatorami II MF im. Michała Spisaka są Pałac Kultury Zagłębia oraz miasto Dąbrowa Górnicza.

Kwintet Śląskich Kameralistów powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy, by po kilku latach powiększyć skład o kontrabas i tym samym rozszerzyć repertuar. Zespół nie ogranicza się tylko do muzyki klasycznej ale chętnie czerpie z innych gatunków, czego dowodem są dwie pierwsze płyty: “Ba...ROCKOWO” oraz “Mecyje”. Obydwie płyty są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez prymariusza zespołu – Dariusza Zbocha. Przebojami muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 ubiegłego stulecia w kompletnie nowym, “klasycznym” ujęciu i rozmaitymi utworami z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej w drugim przypadku. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvorzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej. Następne wydanie fonograficzne to efekt współpracy z niemieckim pianistą Christophem Soldanem, z którym kwintet regularnie współpracuje jako “Schlesische Kammersolisten”. Powstała płyta z perełkami muzyki kameralnej: Kwintetem fortepianowym “Pstrąg F.Schuberta oraz Kwintetem fortepianowym f-moll J.Brahmsa.

Wykonawcy:
Dariusz Zboch – skrzypce
Jakub Łysik – skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Dawid Lewandowski – kontrabas

W programie m.in.:
Queen/P. Czajkowski – Somebody to love
Cz. Niemen/F. Chopin – Pod Papugami
Bee Gees/J. Strauss – How deep is your love
Clapton/W.A. Mozart – Tears in heaven
Led Zeppelin – Stairway to heaven The Beatles – Yesterday
ABBA/S. Joplin – Super Trouper/Money, money
Queen – Bohemian rhapsody      

W przypadku złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do Pałacu Kultury Zagłębia.